İslam Ceza Hukukunda taksirli suçlar
The crimes with remissness in Islamic punishment law
  1. Tez No: 94142
  2. Yazar: HACI MURAT KUMBASAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEŞİR GÖZÜBENLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
IV ÖZET DOKTORA TEZİ İSLAM CEZA HUKUKUNDA TAKSİRLİ SUÇLAR H. Murat KUMBASAR Danışman: Prof. Dr, Beşir GÖZÜBENLİ 2000- SAYFA: 155.... Jüri : Prof. Dr. Beşir GOZUBENLI Günümüzde önemi daha da artan taksirli suçlar problemi, makine ve tekniğin beşerî hayatta çok kapsamlı bir tarzda yerini almasıyla, kendini daha çok hissettirmeye başlamıştır. Trafik ve iş kazaları gibi... Taksirli suçlar İslâm hukukunda müstakil olarak değil, hata kavramı i- çinde ele alınmıştır. Ölüm, müessir fiil ya da tazmini gerektiren zararlı bir fiilden sonra o- luşan taksirli suçlar; tedbirsizlik, dikkatsizlik, acemilik, emir ve talimatlara riayetsizlik şeklinde görülmektedir. İslâm ceza hukukunda taksirli suçların aslî cezası, diyet olmakla bir likte devlet ta'ziren de ceza verebilme hakkma sahiptir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. THESIS THE CRIMES WITH REMISSNESS IN ISLAMIC PUNISHMENT LAW H. Murat KUMBASAR Supervisor: Prof. Dr. Beşir GÖZÜBENLİ 2000 - PAGE: 155 Jury : Prof. Dr. Beşir GÖZÜBENLİ Today, the problem of the crime with remisness that had much more importance began to have itself feeled by taking of the technique and the machine its part in the life of humanity, just like the traffic accident and the labour accident. The subject of“The Crime with Remissnes”has been studied in the concept of“mistake”in islamic Punishment Law. The crimes with remissnes that have been formed after killing, wounding and causing any hamı are visible as incautiousness, carelessnes, inexperienceness and disedicutetness to commands and instructions. Although, the punishment of these crimes in the Islamic Punishment Law is the blood-money, the state may be punishing it with“the ta'zîr.”