NON-STEMI hastalarının hastane başvuru sonrasında perkütan koroner girişim zamanının mortalite üzerine etkisi
The impact of the percutaneous coronary intervention time upon mortality in NON-STEMI patients after hospital arrival
- Tez No: 941417
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH SELVİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, non-ST elevasyonlu miyokard enfarktüsü (NSTEMI) tanısı alan hastalarda, oklüzyon miyokardiyal enfarktüs kriterleri dışlanarak perkütan koroner girişim (PCI) zamanlamasının 30 günlük mortalite üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Yöntem: Çalışma, acil servise başvuran ve NSTEMI tanısı konulan toplam 276 hastayı kapsamaktadır. Prospektif olarak yürütülen bu araştırmada demografik veriler, risk faktörleri, vital bulgular, biyokimyasal parametreler, EKG bulguları, risk skorları (TIMI, GRACE, Killip), koroner anjiyografik veriler ve hastane içi işlem zamanlamaları detaylı şekilde analiz edilmiştir. Primer sonlanım 30 günlük mortalite olarak belirlenmiş ve lojistik regresyon analiziyle prediktör değişkenler değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmada mortaliteyi en güçlü şekilde etkileyen değişkenler PCI uygulanmaması (OR: 16.5) ve ileri yaş (OR: 1.08) olarak belirlenmiştir. Kapı-PCI süresi mortal hastalarda anlamlı düzeyde daha uzun bulunmuş ve median 1322 dakika olarak ölçülmüştür. LAD obstrüksiyonları ve %90 üzeri tıkanıklık oranı yüksek bulunmuş, albümin düşüklüğü, CRP ve kreatinin yüksekliği gibi biyokimyasal değişkenler de mortaliteyle ilişkilendirilmiştir. Risk skorları mortal grupta anlamlı şekilde daha yüksek saptanmıştır. Sonuç: PCI zamanlaması, NSTEMI hastalarında mortaliteyi etkileyen kritik bir faktördür. Özellikle PCI uygulanmayan hastalarda mortalite belirgin olarak artmakta, geç uygulamalar ise olumsuz prognozla ilişkilendirilmektedir. Bu nedenle hastane içi akış süreçlerinin optimizasyonu ve yüksek riskli hastaların hızlı invaziv stratejiye yönlendirilmesi mortaliteyi azaltabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the impact of percutaneous coronary intervention (PCI) timing on 30-day mortality in patients diagnosed with non-ST elevation myocardial infarction (NSTEMI). Methods: A total of 276 patients admitted to the emergency department and diagnosed with NSTEMI were prospectively included. Demographic characteristics, risk factors, vital signs, biochemical markers, ECG findings, risk scores (TIMI, GRACE, Killip), angiographic data, and in-hospital time metrics were comprehensively analyzed. The primary outcome was 30-day mortality, and logistic regression was used to identify independent predictors. Results: The most significant predictors of mortality were the lack of PCI (OR: 16.5) and advanced age (OR: 1.08). Door-to-PCI time was significantly prolonged in the mortality group, with a median of 1322 minutes. LAD obstruction and ≥90% stenosis were frequently observed. Hypoalbuminemia, elevated CRP, and creatinine levels were also associated with mortality. Risk scores were significantly higher in non-survivors. Conclusion: PCI timing is a critical determinant of mortality in NSTEMI patients. Absence or delay of PCI is associated with adverse outcomes. Optimizing in-hospital workflows and ensuring prompt invasive strategies, especially in high- risk patients, may improve survival.