Diyabetik nöropati ağrısında reiki ve refleksoloji masajı uygulamasının hastanın yaşam kalitesi ve ağrı düzeyine etkisi
Effect of the reiki and reflexology massage application on patient's quality of life and pain level in diabetic neuropathy pain
  1. Tez No: 941418
  2. Yazar: PINAR ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERMİN OLGUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma, diyabetik nöropati ağrısında Reiki ve refleksoloji masajı uygulamasının hastanın yaşam kalitesi ve ağrı düzeyine etkisini değerlendirmek amacıyla, ön test- son test tasarımlı randomize kontrollü bir müdahale çalışması olarak uygulandı. Araştırma Haziran 2024- Ocak 2025 tarihleri arasında Adana Şehir Hastanesi Diyabet Polikliniği'nde yürütüldü. Basit randomizasyon yöntemiyle hastalar kontrol (n=16), Reiki (n=16), refleksoloji (n=16) ve Reiki ve refleksoloji (n=16) gruplarına ayrılarak 64 hasta ile araştırma tamamlandı. Araştırmada verilerin toplanması amacıyla Hasta Tanıtım Bilgi Formu, 4 Soruluk Nöropatik Ağrı Anketi (DN4), VAS-Vizüel Analog Skala, Nöropatik Ağrının Yaşam Kalitesine Etkisi Anketi (NePIQOL) kullanıldı. Hastalara çalışmanın başında formlar uygulandı. Müdahale grubundaki hastalara haftada 2 defa ve 6 hafta olmak üzere toplamda 12 seans Reiki ve Refleksoloji masajı uygulandı. Reiki grubuna ve refleksoloji grubunda yine aynı seans sayılarıyla uygulama yapıldı. Kontrol grubu hastalarına herhangi bir müdahalede bulunulmadı. 6. hafta sonunda formlar tekrar uygulandı. Ön test – son test VAS değerleri arasında (p>0.05) en fazla farkın Reiki ve refleksoloji grubunda olduğu belirlendi. Çalışma sonrasındaki son test aşamasında müdahale grubunda Reiki ve refleksoloji uygulanan hasta gruplarında en fazla ağrı değerinin azaldığını, kontrol grubundaki hastaların ise son testte ağrı değerlerinde bir fark bulunmadığı saptandı. Çalışmanın sonunda kontrol grubu hastalarının medyan değerlerinde anlamlı bir değişiklik olmazken, müdahale gruplarındaki hastaların toplam yaşam kalitesi medyan değerlerinde anlamlı bir artış görüldü. En fazla artışın ise hem Reiki hem refleksoloji grubundaki hastaların olduğu bulundu. Araştırmanın sonuçları doğrultusunda, diyabetik nöropati ağrısı olan hastalara Reiki ve refleksoloji masajı uygulaması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a randomized controlled intervention study with a pre-test-post-test design to evaluate the effects of Reiki and reflexology massage on the patient's quality of life and pain level in diabetic neuropathy pain. The research was conducted between June 2024 and January 2025 at Adana City Hospital Diabetes Polyclinic.The study was completed with 64 patients by dividing the patients into control (n=16), Reiki (n=16), reflexology (n=16) and Reiki and reflexology (n=16) groups using the simple randomization method.Patient Information Form, 4-Question Neuropathic Pain Questionnaire (DN4), VAS-Visual Analog Scale, and Neuropathic Pain Impact on Quality of Life Questionnaire (NePIQOL) were used to collect data in the study.The patients were administered the forms at the beginning of the study. The patients in the intervention group received a total of 12 sessions of Reiki and Reflexology massage, 2 times a week for 6 weeks.The same number of sessions were applied to the Reiki group and the reflexology group. No intervention was made to the control group patients.It was determined that the greatest difference between pre-test and post-test VAS values (p>0.05) was in the Reiki and reflexology groups. In the post-test phase after the study, it was determined that the greatest decrease in pain values was observed in the patient groups to whom Reiki and reflexology were applied in the intervention group, while there was no difference in the pain values of the patients in the control group in the post-test. At the end of the study, there was no significant change in the median values of the control group patients, while there was a significant increase in the median values of the total quality of life of the patients in the intervention groups. The greatest increase was found in both the Reiki and reflexology groups. According to the results of the study, Reiki and reflexology massage are recommended for patients with diabetic neuropathy pain.