Cupferron'un üreme toksisitesinin in vitro incelenmesi
In vitro assessment of cupferron reproductive toxicity
  1. Tez No: 941416
  2. Yazar: MUSTAFA DAŞMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT FIRAT KENANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Farmasötik Toksikoloji, Pharmaceutical Toxicology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada, endüstriyel ve analitik uygulamalarda kullanılan ve nitrik oksit (NO) donörü olarak da değerlendirilen Cupferron'un erkek üreme sistemi üzerindeki toksik etkileri, TM3 (Leydig) ve TM4 (Sertoli) fare hücre hatlarında in vitro olarak değerlendirilmiştir. Sitotoksisite (6–0,0035 mg/mL) MTT ve NRU testleriyle; genotoksisite komet testiyle; oksidatif stres parametreleri (MDA, 8-OHdG, GSH, SOD), testosteron düzeyi ve ROS seviyesi ELISA ve flow sitometri yöntemleriyle analiz edilmiştir. İlgili genlerin ekspresyonları RT-qPCR ile belirlenmiştir. TM3 ve TM4 için MTT testinin IC₅₀ değerleri sırasıyla 0,131 ve 0,219 mg/mL olarak hesaplanmıştır. Komet testi, TM3'te 0,125 mg/mL dozda DNA hasarını anlamlı şekilde 16,7 kat, TM4'te 0,125 mg/mL dozda anlamlı olarak 19 kat artırmıştır (p≤0,05). TM4'te MDA düzeyi 1,58 kat, 8-OHdG düzeyi 1,32 kat anlamlı artış göstermiştir (p≤0,05). SOD aktivitesi, TM3'te 7,2 kat, TM4'te 1,9 kat anlamlı olarak artmıştır (p≤0,05). Annexin V/PI analizinde, nekrotik hücre oranı TM3'te 2,6 kat, TM4'te 2,5 kat anlamlı şekilde artmış, apoptozda ise anlamlı değişiklik gözlenmemiştir. Testosteron düzeyleri tüm dozlarda anlamlı farklılık göstermemiştir (p>0,05). Gen ekspresyon analizlerinde, 0,125 mg/mL dozda TM3'te SOD1 (7,2 kat), HMOX1 (19,8 kat), GSTA1 (81,8 kat), GPX1 (1,3 kat); TM4'te SOD1 (6,9 kat), HMOX1 (4,7 kat), GSTA1 (1,4 kat), GPX1 (1,4 kat) anlamlı düzeyde artmıştır (p≤0,05). Bu sonuçlar, Cupferron'un oksidatif stres yanıtlarını tetikleyerek hücresel savunma mekanizmalarını etkileyebileceğini göstermektedir. ADMETLab 3.0 analizleri, genotoksik, hepatotoksik ve kanserojenik potansiyele işaret etmektedir. Elde edilen bulgular, Cupferron'un DNA hasarı, oksidatif stres ve hücre ölümü yoluyla reprodüktif toksisite oluşturabileceğini göstermektedir. Cupferron'un reprodüktif toksisite potansiyeli, gelecekte yapılacak risk değerlendirme çalışmalarında dikkate alınmalıdır. Elde edilen sonuçlar, daha kapsamlı in vivo ve mekanistik in vitro çalışmaların tasarlanmasında bilimsel dayanak oluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, the toxic effects of Cupferron, which is commonly used in industrial and analytical applications and also considered a nitric oxide (NO) donor, on the male reproductive system were evaluated in vitro using TM3 (Leydig) and TM4 (Sertoli) mouse cell lines. Cytotoxicity (6–0.0035 mg/mL) was assessed using MTT and NRU assays; genotoxicity was evaluated via comet assay; and oxidative stress parameters (MDA, 8-OHdG, GSH, SOD), testosterone levels, and ROS levels were analyzed using ELISA and flow cytometry. Gene expression levels of selected markers were determined by RT-qPCR. The IC₅₀ values calculated from the MTT assay were 0.131 mg/mL for TM3 and 0.219 mg/mL for TM4 cells. Comet assay results showed that Cupferron significantly increased DNA damage at 0.125 mg/mL by 16.7-fold in TM3 and 19-fold in TM4 cells (p≤0.05). In TM4 cells, MDA and 8-OHdG levels significantly increased by 1.58-fold and 1.32-fold, respectively (p≤0.05). SOD activity increased by 7.2-fold in TM3 and 1.9-fold in TM4 cells (p≤0.05). Annexin V/PI analysis revealed that necrotic cell death increased significantly at 0.125 mg/mL by 2.6-fold in TM3 and 2.5-fold in TM4, while no significant change was observed in apoptotic cell populations. Testosterone levels did not show any statistically significant change at any tested dose (p>0.05). Gene expression analysis at 0.125 mg/mL showed significant upregulation of SOD1 (7.2-fold), HMOX1 (19.8-fold), GSTA1 (81.8-fold), and GPX1 (1.3-fold) in TM3 cells; and SOD1 (6.9-fold), HMOX1 (4.7-fold), GSTA1 (1.4-fold), and GPX1 (1.4-fold) in TM4 cells (p≤0.05). These findings indicate that Cupferron may trigger oxidative stress responses and affect cellular defense mechanisms. ADMETLab 3.0 in silico analysis revealed potential genotoxic, hepatotoxic, and carcinogenic properties. Overall, the data suggest that Cupferron may induce reproductive toxicity through mechanisms involving DNA damage, oxidative stress, and cell death. Its reproductive toxicity potential should be considered in future risk assessment studies. These results provide a scientific basis for the design of more comprehensive in vivo and mechanistic in vitro investigations.