İtalyan rönesans resim sanatında Meryem ve çocuk İsa betimlemeleri
Mary and child Jesus descriptions in Italian renaissance painting
- Tez No: 941436
- Danışmanlar: PROF. DR. CANDAN ÜLKÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
'İtalyan Rönesans Resim Sanatı'nda Meryem ve Çocuk İsa Betimlemeleri' adlı bu yüksek lisans tezinde, İtalyan Rönesans Resim Sanatı döneminde (15. ve 16. yüzyıllar) yapılmış ve farklı sanatçılara ait Meryem ve Çocuk İsa betimlemeleri incelenmektedir. 'Yeniden Doğuş' anlamına gelen Rönesans, 14. yüzyılın sonlarından 17. yüzyılın ortalarına kadar süren bir dönemdir ve İtalya başta olmak üzere Avrupa'da sanat, mimarlık ve edebiyat alanlarında büyük bir yeniden canlanmayı temsil etmektedir. Tezin kapsamı bu dönemin genişliği ve verilen eserlerin oldukça geniş bir yelpazede olması sebebiyle, Erken Rönesans ve Yüksek Rönesans dönemlerini kapsamakta olan 15. ve 16. yüzyıllarda İtalya'da verilmiş Meryem ve Çocuk İsa betimlemelerini içermektedir. Meryem ve Çocuk İsa betimlemeleri, Hristiyan ikonografisinde ön plana çıkan betimlemelerdendir ve tezimizde bu betimlemelerin nasıl evrimleştiği ve sanatçılar tarafından nasıl farklı yorumlandığı incelenmektedir. İtalyan Rönesans resim sanatında Hıristiyan ikonografisinin ana ögelerinden Meryem ve Çocuk İsa'nın çok kez dönemin önemli sanatçıları tarafından ele alınmış olması bu betimlemelere karşı bir ilgi ve inceleme isteği oluşturmuştur. Rönesans dönemi, resim sanatında perspektifin ve natüralizmin önem kazandığı, insan figürünün daha gerçekçi bir şekilde ele alındığı bir dönemdir. Meryem ve Çocuk İsa'nın betimlemeleri, bu dönemin sanatçıları tarafından sıkça işlenen bir konu olmuştur. Tezde, bu betimlemelerin ikonografik analizi yapılmakta, farklı sanatçılar tarafından nasıl yorumlandığı ele alınmaktadır. Çalışma, Leonardo da Vinci, Raphael ve Botticelli gibi dönemin önde gelen sanatçılarının eserleri üzerinden, bu betimlemelerin Rönesans sanatındaki yerini ve önemini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bununla beraber İtalyan Rönesans resim sanatının önde gelen isimleri olan bu sanatçıların eserlerinin yanı sıra bu dönemde verilmiş fakat daha geri planda kalmış eserlere de yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this master's thesis titled 'Depictions of the Virgin Mary and Child Jesus in Italian Renaissance Painting', depictions of the Virgin Mary and Child Jesus made during the Italian Renaissance Painting period (15th and 16th centuries) and belonging to different artists were examined. The Renaissance, which means 'Rebirth', was a period that lasted from the end of the 14th century to the middle of the 17th century and represented a great revival in the fields of art, architecture and literature in Europe, especially in Italy. The scope of the thesis includes depictions of the Virgin Mary and Child Jesus made in Italy in the 15th and 16th centuries due to the breadth of this period and the wide range of works given. Depictions of the Virgin Mary and Child Jesus are prominent depictions in Christian iconography and our thesis examines how these depictions evolved and how they were interpreted differently by artists. The fact that the main elements of Christian iconography in Italian Renaissance painting, the Virgin Mary and Child Jesus, were frequently addressed by important artists of the period has created an interest and desire to examine these depictions. Renaissance period is a period when perspective and naturalism gained importance in painting and the human figure was handled more realistically. Depictions of the Virgin Mary and Child Jesus were a subject frequently handled by artists of this period. The thesis provides an iconographic analysis of these depictions and examines how they were interpreted by different artists. The study aims to reveal the place and importance of these depictions in Renaissance art through the works of leading artists of the period such as Leonardo da Vinci, Raphael and Botticelli. In addition to the works of these artists, who are the leading names of Italian Renaissance painting, works produced during this period but remained in the background are also included.