Bilimsel sorgulamaya dayalı STEAM eğitiminin öğrencilerin akademik başarısına, meslek tercihlerine, STEAM tutumlarına ve bilimsel yaratıcılıklarına etkisi
The effect of scientific inquiry-based STEAM education on middle school students' academic success, vocational interest, STEAM attitudes and scientific creativity
  1. Tez No: 941435
  2. Yazar: TUBA ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT DURUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 380
Özet
Eğitimde meydana gelen reformlarla birlikte çağa uyum sağlayabilecek öğrencilerin yetiştirilmesi önemli hale gelmiştir. Bu amaçla programlarda STEM uygulamaları ile birlikte yaratıcılığı, bilimsel sorgulamayı destekleyen sanat bileşeninin de yer almasıyla STEAM eğitimi ön plana çıkmaya başlamıştır. Türkiye'de fen bilimleri alanında STEAM çalışmalarında belli bir program olmamakla birlikte var olan uygulamaların yeterli olmadığı görülmüştür. Bu araştırmada, bilimsel sorgulamaya dayalı bir STEAM eğitim modülü oluşturularak 7. sınıf öğrencilerinin“Işığın Madde ile Etkileşimi”ünitesindeki algılarına, tutumlarına, akademik başarılarına, bilimsel yaratıcılıklarına, mesleki yönelimlerine ve bilimsel sorgulamaya ilişkin görüşlerine etkisi incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini Gaziantep Yavuzeli İlçe merkezinde MEB'e bağlı bir ortaokulda öğrenim gören 44 öğrenci oluşturmuştur. Araştırma karma yöntemlerden biri olan iç içe gömülü desen altında gerçekleştirilmiştir. Nicel kısımda ön-test son-test kontrol gruplu desen kullanılırken nitel kısımda yorumlamacı bir yaklaşım benimsenmiştir. Nicel veriler Işığın Madde ile Etkileşimi Akademik Başarı Testi, STEAM Algı Ölçeği, STEAM Tutum Ölçeğiyle toplanmıştır. Nitel veriler ise Bilimsel Yaratıcılık Rubriği, Mesleki İlgi Envanteri, Bilimsel Sorgulamaya İlişkin Görüşler Ölçeği ve uygulama sonunda yarı-yapılandırılmış STEAM görüşme soruları kullanılarak toplanmıştır. Normal dağılım gösteren nicel veriler parametrik testler ile incelenirken nitel veriler betimsel analiz yoluyla tema ve kodlar oluşturularak analiz edilmiştir. Bu araştırma sonunda bilimsel sorgulamaya dayalı STEAM eğitiminin deney grubunda bulunan öğrencilerin algılarını, tutumlarını, akademik başarılarını ve bilimsel yaratıcılıklarını kontrol grubuna göre anlamlı şekilde geliştirdiği görülmüştür. Mesleki ilgi ve bilimsel sorgulamaya ilişkin görüşlerin ise genel olarak uygulamadan olumlu yönde etkilendiği belirlenmiştir. Nitel verilerin çoğunlukla nicel verileri desteklediği ve öğrencilerin bilimsel sorgulamaya dayalı STEAM eğitimi deneyimlerinin uygulamanın çıktılarını karşıladığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the reforms in education, it has become important to raise students who can deal with the current complex problems. For this purpose, STEAM education has started to come to the forefront with the inclusion of the art component that supports creativity and scientific inquiry together with STEM applications in various curricula. Although there is no specific trend in STEAM studies in the field of science in our country, it has been seen that the existing applications are not sufficient. In the current research, STEAM education modules based on scientific inquiry was created and its effects on the perceptions, attitudes, academic success, scientific creativity, vocational interests and views of middle school students on the unit of“Interaction of Light with Matter”were examined. The sample of the study consisted of 44 students studying in a middle school affiliated with the Ministry of National Education in the Yavuzeli district of Gaziantep. The research was conducted using mixed embedded design. While a pre-test post-test control group design was used in the quantitative part, an interpretive approach was adopted in the qualitative part. Quantitative data were collected using the Interaction of Light with Matter Academic Achievement Test, STEAM Perception Scale, and STEAM Attitude Scale. Qualitative data were collected using Scientific Creativity Rubric, Vocational Interest Inventory, Views on Scientific Inquiry Scale, and semi-structured STEAM interview questions. Quantitative data showing normal distribution were examined with parametric tests, while qualitative data were analyzed by themes and codes through descriptive analysis. As a result of the study, inquiry-based STEAM education significantly improved the perceptions, attitudes, academic achievements, and scientific creativity of the students in the experimental group compared to the control group. Vocational interest and views on scientific inquiry were generally positively affected by the STEAM education. It was concluded that the qualitative data mostly supported the quantitative data and that the students' experiences of STEAM education based on scientific inquiry met the outcomes of the application.