Beş faktör kişilik kuramının memnuniyet ve ciddi boş zaman davranışına etkisi
The effect of the five-factor personality theory on satisfaction and serious leisure behavior
  1. Tez No: 941444
  2. Yazar: YUSUF ORMANKIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ALTUNÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, Nevşehir ilinde macera turizmine katılan yerli ve yabancı katılımcıların Beş Faktör Kişilik Kuramı kapsamında kişilik özelliklerini belirlemek ve bu özelliklerin memnuniyetin aracılık etkisi ile ciddi boş zaman davranışlarına olan etkisini kapsamlı bir şekilde incelemektir. Araştırma, kişilik özelliklerinin bireylerin rekreasyon faaliyetlerinden elde ettikleri memnuniyet düzeyleri üzerindeki etkisini değerlendirirken, memnuniyetin bu kişilik özellikleri ile ciddi boş zaman davranışları arasındaki ilişkiyi nasıl aracıladığını analiz etmeyi hedeflemektedir. Araştırma, Nevşehir ilinde macera rekreasyon aktivitelerine katılan katılımcılar üzerinde gerçekleştirilmiştir. Kişilik özellikleri, memnuniyet ve ciddi boş zaman davranışları arasındaki ilişkiler incelemek için güvenilirlik analizi, doğrulayıcı faktör analizi ve yol analizi gibi yöntemler kullanılmıştır. Araştırma sonuçları, kişilik özelliklerinin bireylerin boş zaman aktivitelerine katılımını ve bu aktivitelerden algıladıkları memnuniyeti önemli ölçüde etkilediğini ortaya koymaktadır. Beş Faktör Kişilik Kuramı'na göre, özellikle dışadönüklük, nevrotiklik ve açıklık boyutlarının ciddi boş zaman davranışları ve memnuniyet üzerinde güçlü etkileri bulunmaktadır. Memnuniyetin, kişilik özelliklerinin ciddi boş zaman davranışları üzerindeki etkisinde aracı rolü olmadığı tespit edilmiştir. Kültürel farklılıkların kişilik özellikleri üzerindeki etkisi, yerli katılımcıların sorumluluk ve nevrotiklik boyutlarında daha yüksek puanlar almasıyla vurgulanmıştır. Bu bulgular, kişilik özelliklerinin boş zaman yönetimi ve rekreatif faaliyetlerin planlanmasında önemli bir faktör olarak değerlendirilmesi gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this research is to determine the personality traits of domestic and international participants involved in adventure tourism in Nevşehir, within the framework of the Five-Factor Personality Theory, and to comprehensively examine the impact of these traits on serious leisure behavior through the mediating effect of satisfaction. The study seeks to evaluate the influence of personality traits on the level of satisfaction individuals derive from recreational activities and to analyze how satisfaction mediates the relationship between these personality traits and serious leisure behaviors. The research was conducted on participants engaged in adventure recreation activities in Nevşehir. Methods such as reliability analysis, confirmatory factor analysis, and path analysis were employed to examine the relationships between personality traits, satisfaction, and serious leisure behaviors. The results of the study reveal that personality traits significantly influence individuals' participation in leisure activities and their perceived satisfaction from these activities. According to the Five-Factor Personality Theory, the dimensions of extraversion, neuroticism, and openness, in particular, have strong effects on serious leisure behaviors and satisfaction. It was found that perceived satisfaction does not have a mediating role in the effect of personality traits on serious leisure behaviors. The impact of cultural differences on personality traits was highlighted, with domestic participants scoring higher on the dimensions of conscientiousness and neuroticism. These findings suggest that personality traits should be considered a key factor in the management of leisure time and the planning of recreational activities.