Türkiye'de ve Bosna Hersek'te yaşayan Boşnak halkının kültürel kimliklerinin karşılaştırılması
Comparison of cultural identities of Bosnian people living in Turkey and Bosnia and Herzegovina
  1. Tez No: 941446
  2. Yazar: SALİHA SARGIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KARAKAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
Bu tez, Boşnakların kültürel ve etnik kimliklerinin, Bosna-Hersek ve Türkiye'deki tarihsel süreçler ve göç dinamikleri çerçevesinde nasıl şekillendiğini ve korunduğunu ele alır. Araştırma, Boşnak topluluklarının kültürel kimliklerinin gelişimi ve diğer milletlerle etkileşimleri üzerine odaklanmakta olup, Bosna-Hersek'teki ve Türkiye'deki Boşnakların karşılaştığı zorlukları ve kimlik koruma stratejilerini derinlemesine incelemektedir. Tezin ana amacı, Boşnakların kültürel kimliklerinin korunması ve gelişiminde etkili olan faktörleri belirlemek ve bu faktörlerin sosyo-kültürel bağlamdaki etkilerini analiz etmektir. Tezde“Kimlik, Kültür ve Göç”konuları ele alınarak, kimlik kavramının çeşitli boyutları ve bu boyutların sosyo-kültürel çerçevedeki önemleri irdelenmiştir. Ayrıca, kültürel süreçler, entegrasyon, asimilasyon ve kültürlenme gibi konular detaylı bir şekilde tartışılmıştır. Boşnakların tarihsel arka planı, Boşnak kültürü ve kültürlerinin sürdürülebilirliği konuları üzerinde durulmuştur. Boşnakların diğer kültürlerle olan etkileşimleri, zaman ve mekan algısı çerçevesinde analiz edilmiş ve bu süreçlerin kültürel kimlikler üzerindeki etkileri incelenmiştir. Saha çalışması kapsamında her iki coğrafyada Boşnaklarla kültürel çalışmalar yürütülmüş ve karma yöntem aracılığıyla bulgular analiz edilmiştir. Bu tez çalışması, Boşnakların farklı coğrafyalarda yaşama süreçlerinin kültürel kimlikleri üzerindeki etkilerine dair önemli bilgiler ve öneriler sunarak akademik literatüre katkıda bulunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines how the cultural and ethnic identities of Bosniaks have been shaped and preserved within the historical processes and migration dynamics in Bosnia-Herzegovina and Turkey. The research focuses on the development of the cultural identities of Bosniak communities and their interactions with other nations, thoroughly analyzing the challenges faced by Bosniaks in both Bosnia-Herzegovina and Turkey and their identity preservation strategies. The main objective of this thesis is to identify the factors that influence the preservation and development of Bosniaks' cultural identities and to analyze the socio-cultural impacts of these factors. In the thesis, topics such as“Identity, Culture, and Migration”are addressed, examining various dimensions of the identity concept and their importance within a socio-cultural framework. Additionally, cultural processes such as integration, assimilation, and acculturation are discussed in detail. The historical background of Bosniaks, Bosniak culture, and the sustainability of their cultures have been emphasized. The interactions of Bosniaks with other cultures are analyzed within the framework of time and space perception, and the impacts of these processes on their cultural identities are explored. A field study involving cultural work with Bosniaks in both geographies has been conducted, and findings have been analyzed using mixed methods. This thesis aims to contribute significant insights and recommendations on the effects of living in different geographies on the cultural identities of Bosniaks to the academic literature.