Kur'an'da cihad, emr-i bi'l-ma'ruf nehy-i ani'l-münker ile ilgili ayetlerin din ve inanç hürriyeti açısından değerlendirilmesi
Evaluation of the verses about jihad, amr bi'l-ma'ruf nahy 'ani'l-munkar in the Qur'an in terms of freedom of religion and belief
- Tez No: 941447
- Danışmanlar: PROF. DR. TALİP ÖZDEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Kur'an, Hak yolunda hidayetle ilerleyebilmek için bazı emirleri bizlere bildirmiştir. Çalışmamızın konusu olan cihad ve emr-i bi'l-ma'ruf nehy-i ani'l-münker, Allah'ın bizlere Hak yolunda İslâm'ın bir gereği olarak vazife kıldığı en önemli emirlerindendir. Bu iki kavram, hedef ve yöntem açısından birbirleriyle bağlantılı olarak Kur'an'da ve diğer ilimlerde karşımıza çıkmaktadır. Cihad, toplumun hem ahlâkî hem de sosyal düzenini bozmaya çalışan unsurları yok etmeyi ve ma'rufun hâkim olduğu bir nizamı kurmayı hedeflerken; emr-i bi'l-ma'ruf nehy-i ani'l-münker ise bireyden başlayıp topluma yayılacak olan bir ahlâkî ve dinî şuur bina etmeye çalışır. Yani her ikisi de insanları kötülüklerden arındırarak ve toplumun maneviyatını artırmayı sağlayarak, din ve inanç hürriyeti hakkının da korunmasıyla daha yaşanabilir bir dünyayı hedeflemektedir. Ayrıca cihad ile emr-i bi'l-ma'ruf nehy-i ani'l-münker din ve inanç hürrüyeti açısından değerlendirilmeye alınması bakımından oldukça mühimdir. Zira bu konuların açıklığa kavuşması, insanların gerek İslâm'a ısınması gerekse İslâm'ın yayılması açısından önemlidir. Bu bağlamda, cihadın yöntemi çoğunlukla askerî alanda fiziksel ya da sosyal düzlemde bir mücadeleyi içerirken; emr-i bi'l-ma'ruf nehy-i ani'l-münker, sözlü veyahut fiili olarak bir müdahale ile yapılır. Ancak her ikisi de bireyin ve toplumun sorumluluğunu yüklenir, samimiyetli ve hikmetli davranışları ön planda tutar. Hâsılı, emr-i bi'l-ma'ruf nehy-i ani'l-münker, insanların din ve inanç hürriyetine saygı duyarak ve onlara şuur aşılayarak toplumun hidayetine ön hazırlık yapmaktadır. Bu süreç, sonrasında büyük çaplı bir toplumsal mücadele yapacak olan cihadın manevî altyapısını oluşturur.
Özet (Çeviri)
The Quran has given us some commands so that we can be guided on the path of God. Jihad and emr-i bi'l-ma'ruf nehy-i ani'l-munker, which are the subject of our study, are among the most important commandments that Allah has made us a duty on the path of God as a requirement of Islam. These two concepts appear in connection with each other in the Quran and other sciences in terms of goal and method. While Jihad aims to destroy the elements that try to disrupt both the moral and social order of the society and to establish an order dominated by the good; emr-i bi'l-ma'ruf nehy-i ani'l-munker tries to build a moral and religious consciousness that will start from the individual and spread to the society. In other words, both aim to create a more livable world by purifying people from evil, increasing the spirituality of society, and protecting the right to freedom of religion and belief. Moreover, it is very important to evaluate jihad and emr-i bi'l-ma'ruf nehy-i ani'l-munker in terms of freedom of religion and belief. Clarifying these issues is crucial both for people to warm towards Islam and for the spread of Islam. While the method of jihad mostly involves a physical or social struggle in the military field; emr-i bi'l-ma'ruf nehy-i ani'l-münker is made with an intervention verbally or physically. However, both of them take responsibility for the individual and society and prioritize sincere and wise behavior. In short, emr-i bi'l-ma'ruf nehy-i ani'l-munker makes preliminary preparations for the guidance of society by respecting people's freedom of religion and belief and instilling consciousness in them. This process creates the spiritual infrastructure of jihad, which will subsequently lead to a large-scale social struggle.