CR-bulanık esnek kümeler ve uygulamaları
CR-fuzzy soft sets and applications
  1. Tez No: 941462
  2. Yazar: YAREN MÜNÜSOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERHAN ŞOLA ERDURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu tez çalışmasında, daha önce tanımlanmış bulanık esnek kümeler ve bunların hibrit versiyonları incelenerek, CR-bulanık esnek kümeler tanımlanarak matematiksel altyapısı oluşturulmuştur. İlk olarak, bulanık kümeler ve türevleri incelenmiştir. Daha sonra esnek kümeler ele alınarak, bu kümelerin teorik temelleri ve özellikleri tartışılmıştır. Ardından, CR-bulanık kümelerin esnek kümelerle birleşimi sonucu ortaya çıkan CR-bulanık esnek kümelerin tanımı yapılmış ve bu kümeler üzerinde gerçekleştirilebilecek çeşitli matematiksel işlemler ayrıntılı olarak incelenmiştir. Daha sonra bu tanımlar ve işlemler kullanılarak, karar verme problemlerine uygulanabilecek bir algoritma geliştirilmiştir. Geliştirilen algoritma ile CR-bulanık esnek kümelerin karar verme süreçlerinde nasıl etkili bir şekilde kullanılabileceğinin gösterilmesi amaçlanmıştır. Bu algoritma, bir karar verme problemine uygulanmış ve elde edilen sonuçlar analiz edilmiştir. Sonuçlar, CR-bulanık esnek kümelerin, özellikle belirsizlik ve esneklik gerektiren karar süreçlerinde oldukça etkili bir araç olabileceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, previously defined fuzzy sets, soft sets and their hybrid versions were examined and CR-fuzzy soft sets were defined and their mathematical substructure was established. First, fuzzy sets and their derivatives were examined. Then, soft sets were taken into consideration and the theoretical foundations and properties of these sets were discussed. Then, the definition of CR-fuzzy soft sets resulting from the combination of CR-fuzzy sets with soft sets was made and various mathematical operations that can be performed on these sets were examined in detail. Then, an algorithm that can be applied to decision-making problems was developed using these definitions and operations. The developed algorithm aimed to show how CR-fuzzy soft sets can be used effectively in decision-making processes. This algorithm was applied to a decision-making problem and the obtained results were analyzed. The results revealed that CR-fuzzy soft sets can be a very effective tool especially in decision-making processes that require uncertainty and flexibility.