Benzerlik ve farklılık ekseninde anadolu rock pratikleri: Umut Kuzey 4 eser analizi örneği
Anatolian rock practices on the axis of similarity and difference: Umut Kuzey 4 work analysis example
- Tez No: 941461
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORÇUN BERRAKÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
Rock müzik, tarzını dünyaya ve topluma duyurmayı başarmış, yıllar boyu görünürlüğünü devam ettirmiştir. Türkiye'de Rock müzik yansımalarının oluşumu 1960'lı yıllarda gerçekleşmiş, ilerleyen yıllarda Türk müziği ve Batı müziği teknikleri ile harmanlanarak icra edilen Anadolu Rock müzik ortaya çıkmıştır. Türkiye'de görünürlük kazanması ile popüleritesi artmış, aynı zamanda modernleşerek müzikal yapısı ve çalgı çeşitliliği ile zaman içerisinde benzer yapılarını devam ettirmiş ve farklılıklar kazanmıştır. Bu çalışmada Türkiye'nin Rock müzik tarihinde 1966 - 1999 yılları arasında kayda alınan ve 2012 - 2022 yılları arasında Umut Kuzey tarafından yeniden düzenleme yapılarak seslendirilen; Üç Hürel'in ''Bir Sevmek Bin Defa Ölmek Demekmiş'', Mavi Işıklar'ın ''İyi Düşün Taşın'', Erkin Koray'ın ''Yalnızlar Rıhtımı'' ve Barış Manço'nun ''Gibi Gibi'' eserleri müzikal açıdan transkripsiyon tekniği ile karşılaştırılarak incelenmiştir. Eserlerin ilk kayıtları ile Kuzey'in düzenleme kayıtlarının notasyonları karşılaştırılarak benzerlik ve farklılıkları analiz edilmiştir. Sonuç olarak Anadolu Rock müziğinin söz içeriğinde kullanılan tartım kalıplarından bağımsız özgün tarz ile icra ederek seslendirildiği, eserlerin ritmik yapılarının eski versiyonlardan daha hızlı icra edildiği, ara melodi icraları ve vokal seslendirmelerin toplam ölçü sayılarında belirgin farklılıklar olduğu görülmüştür. Ayrıca Umut Kuzey'in kayıtlarındaki vokal seslendirmelerinde notasyon farklılıklarının daha çok bulunduğu, benzerliklerin daha az olduğu ve böylelikle Kuzey'in Anadolu Rock Müziğin değişimine etkisi olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Rock music has managed to announce its style to the world and society, and has maintained its visibility for years. The formation of Rock music reflections in Turkey took place in the 1960s, and in the following years, Anatolian Rock music, performed by blending Turkish music and Western music techniques, emerged. With its visibility in Turkey, its popularity has increased, and at the same time, it has continued its similar structures and gained differences over time with its modernized musical structure and instrument diversity. In this study, Üç Hürel ''Bir Sevmek Bin Defa Ölmek Demekmiş'', Mavi Işıklar ''İyi Düşün Taşın'', Erkin Koray ''Yalnızlar Rıhtımı'' and Barış Manço ''Gibi Gibi'', which were recorded between 1966 - 1999 in the history of Rock music in Turkey re-arranged and vocalized by Umut Kuzey between 2012 - 2022, were examined by comparing them musically with the transcription technique. The notations of the first recordings of the works were compared with Kuzey's arrangement recordings and their similarities and differences were analyzed. As a result, it was seen that Anatolian Rock music was performed with an original style independent of the rhythm patterns used in the lyric content, the rhythmic structures of the works were performed faster than the old versions, and there were significant differences in the total number of measures of the interlude melody performances and vocal vocalizations. In addition, it was concluded that there were more notation differences in the vocal vocalizations in Umut Kuzey recordings, and that there were fewer similarities, and thus Kuzey's had an impact on the change of Anatolian Rock Music.