Türkçe öğretiminde yaratıcı drama
The Creative drama on Turkish education
  1. Tez No: 94148
  2. Yazar: ÖMER TUĞRUL KARA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULKERİM DİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ÜRKÇE ÖĞRETİMİNDE YARATICI DRAMA Ömer Tuğrul KARA Damşmatv. Yard. Doç. Dr. Abdulkerim DİNÇ 2000- SAYFA: 98 Jüri : Prof. Dr. Ahmet KIRKKILIÇ Yrd. Doç. Dr. Abdulkerim DİNÇ Yrd. Doç. Dr. Mehmet TAKKAÇ Toplumun ilerlemesinde büyük bir rolü olan“yaratıcılık”kavramı, yaşam süreci içerisinde her fertte bulunabilen ve insanları yönlendirebilen bir davranış biçimidir. Drama eski Yunanca'da“bir şey yapma”anlamındadır. Genel anlamda drama faaliyetleri hayatın küçük bir modelinin sahne teknikleri kullanılarak canlandırılmasıdır. İnsanın kendisini ifade etmesini sağlayan drama, yaşamın bir provasıdır. Eğitimde“Yaratıcı Drama”; ezberci, tutucu ve eleştiriye kapalı eğitim sistemini kabul etmez. İfade edici dil geliştirmede hikâye canlandırılması en iyi yöntemdir. Dramatize ettirmenin amacı öğrencilere olayları doğru bir sırayla yerleştirtme ve kitaptaki kelimelerin anlamlarını ifade etme şansını vermektir. Türkçeyi şiir sanatı kullanımıyla dramatize etmek, öğrencileri dilin öğelerini, yazılı metinlerdeki kavramları ve dil bilimini araştırmaya yönlendirir. Şiirin dramatize edilmesi Türkçe dersini sevdirir ve özendirir. Kısaca, öğrenciler fabldan şiire, dilbilgisinden edebiyata kadar dramatize sanatı ile olayın içinde yer aldıkları, yaşayarak öğrendikleri için kullanılan dili unutmaları neredeyse imkânsızdır.
Özet (Çeviri)
VI THE ABSTRACT Master Programme The Creative Drama On Turkish Education Ömer Tuğrul KARA The Advisor: Doç. Dr. Abdulkerim DİNÇ 2000 -Page :98 The Jury : Prof. Dr. Ahmet KIRKK1LIÇ Yrd. Doç. Dr. Abdulkerim DİNÇ Yrd. Doç. Dr. Mehmet TAKKAÇ Creative as a concept is a style of attitude that has a great role at the progress of the society and consists of person during their life time. The meaning of drama is doing something old Grek languege In general drama activities mean that is to roll with a small model of the life being used with the stage techniques. İt is a proof of the life that provides to define of the people own mind. The“Creative Drama”doesn't accept to an education system being without knowing, concervative and without criticism. Orality at the proggressing of language, the rolling of the stories is the best way. The purpose of dramatize is to give a choice the meaning of the words correctly in the book and also to arrange in order to the events of the students. To dramatize of Turkish using the art of poem provides the students to investigate grammer and concepts in the passages and the elements of the language. To dramatize the poem causes thatthe students like Turkish language any more. Briefly the students are in fabl, poem, grammer and also literature. For that reason they won't be able to forget their own language because of learning it by living.