Absürde eleştirel bir yaklaşım
A Critical approach to absurd
  1. Tez No: 94146
  2. Yazar: AYTAÇ ÖREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMALETTİN YİĞİTER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ABSÜRDE ELEŞTİREL BİR YAKLAŞIM Aytaç ÖREN Danışman: Prof. Dr. Kemalettin YİGİTER Jüri : Prof. Dr. Kemalettin TİĞİTER Yrd. Doç. Dr. Yavuz KONCA Yrd. Doç. Dr. Başak UYSAL Bu çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm sanat ve edebiyat üzerinedir. Sanatın genel özelliklerinin ne o!duğundan,insanı ve çevresini yansıttığından ve de kökeninin insanın varoluşuna kadar dayandığından bahseder. Ardından, edebiyatın büyük oranda sanatın yazılı kısmı olduğunu, hammadde olarak dili kullandığını ve diğer bilimlerle ilişkisinin ve de onlardan farkının ne olduğu verilir. Son olarak, tiyatrodan bahsedilir. İkinci bölümde absürdün edebiyata girişi özetlenir; uyumsuzluğun insanın varoluşuyla başladığı ama 20'inci yüzyılda belirginleştiği vurgulanır. 20'inci yüzyıl absürd için uygun bir çağdır. İnsan elleriyle kurduğu ve binlerce yıl uğraştığı medeniyette açlık görmüş, savaşlarla karşı karşıya kalmıştır. Teknoloji ve bilim, insan yararına kullanılmamıştır. Bunlar, sanata insanın çağıyla uyumsuzluğu olarak geçer. Bilinç akımı, Kafka, Camus ve Sartre, absürdün ortaklık kurduğu akım ve kişilerdir. Absürd, düşünce dünyasına girer ama orada da tam anlaşılamaz. Nihayet, absürd Beckett ile bağımsız olarak edebiyata girer. Bu bağlamda,“Godot'yu Beklerken”den ve absürd tiyatrodan bahsedilerek çalışma bitirilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESİS A CRITICAL APPROACH TO ABSURD AYTAÇ ÖREN Supervisor: Prof. Dr. Kemalettin Yİ?İTER Jury : Prof. Dr. Kemalettin Yİ?İTER Ass. Prof. Dr. Yavuz KONCA Ass. Prof. Dr. Başak UYSAL This study is divided into two chapters. First chapter is on art and literature. It studies the general characteristics of art; art reflects human being and his surroundings and its roots depend on the existence of man. Then, it is emphasized that literature is mostly the writing part of art, that its material is language and what its relation to other sciences and its difference from them are. Finally, theatre is talked about. The second chapter gives a summary of the entrance of absurd to literature. Absurd begins with existence of man but it has become clear in twentieth century. This century is the age of absurd. The civilization that man has made effort on for thousands years and was established by his hands has given hunger and wars back to him. Technology and science haven't been used to benefit of humanity. These enter to art as absurd of man to the age. Flowing of conscience, Kafka, Camus and Sartre are the movement and the people that absurd has formed a company with. Absurd has entered the world of thought but it hasn't been understood well there. As a result, absurd has entered to literature independently with Beckett. In this case, mentioning“Waiting for Godot”and absurd theatre, the study has been finished.