Sınaî Mülkiyet Kanunu kapsamında tasarım hakkının sınırı olarak onarım amaçlı kullanım ve ön kullanım hakkı
Repair and prior use rights as limitations of design rights under the Industrial Property Law
- Tez No: 941508
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRETTİN ÇAĞLAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 241
Özet
Teknolojik gelişmelere paralel olarak, tasarımların şekli ve nerede ve nasıl kullanıldıkları önemli değişiklikler göstermiştir. Günümüzde tasarımların koruma kapsamına animasyonlar, üç boyutlu görseller, grafik kullanıcı arabirimleri ve sanal alanlar gibi yeni unsurlar da dâhil edilmiştir. Bu gelişmeler doğrultusunda, tasarım mevzuatlarının güncellenmesi, tasarım kavramının kapsamının daha geniş ve anlaşılır bir şekilde belirlenmesi, hakkın sınırlarının netleştirilmesi gerekliliği ortaya çıkmıştır. Sınaî Mülkiyet Kanunu Kapsamında Tasarım Hakkının Sınırı Olarak Onarım Amaçlı Kullanım ve Ön Kullanım Hakkı başlıklı bu çalışma, tasarım hakkına getirilen sınırlamaların yasal çerçevesinin normatif analizini ve bunun bir dizi ulusal ve bölgesel tasarım koruma sistemindeki yansımalarını birleştirmektedir. Ayrıca tasarım koruma sistemlerine ilişkin sınırlamaların kapsamını belirleyen hukuki dinamikleri ortaya koymakta ve özellikle tasarım korumasının istisnaları olan onarım şartı ve önceki kullanıcı hakkı savunmasını vurgulamaktadır. Bu çalışma kapsamında, tasarım korumasına ilişkin AB mevzuatının gözden geçirilmesine yönelik son gelişmeler de dikkate alınarak mevcut AB çerçevesine odaklanılmakta ve bu düzenlemeler diğer bazı mevzuat ve uluslararası araçlarla karşılaştırılmaktadır. Çalışmanın temel amacı tasarım hakkının sınırı olarak onarım amaçlı kullanım ve ön kullanım hakkına ilişkin ülkemiz ve Avrupa Birliği hukukundaki düzenlemelerin değerlendirilmesi, bu alandaki içtihatların ortaya konması ve AB tasarım koruma sisteminin tasarımlara sağlanan korumanın sınırlarının belirlenmesi için uluslararası bir çerçeve oluşturup oluşturmayacağının değerlendirilmesidir.
Özet (Çeviri)
In accordance with technological developments, the form of designs and where and how they are used have changed significantly. Recently, new elements such as animations, three-dimensional visuals, graphical user interfaces, and virtual spaces have been included within the scope of protection of designs. In line with such developments, it has become necessary to revise the design legislation, to define the scope of the notion of design more precisely, and to clarify the limits of the right. This study on the Repair Clause and Prior Use Rights as Limitations of Design Rights under the Industrial Property Law combines a normative analysis of the legal framework of limitations to the design right and its reflections in a number of national and regional design protection systems. It also reveals the legal dynamics that determine the scope of limitations on design protection systems and highlights in particular the exceptions to design protection, namely the repair clause and the prior use right defence. The study focuses on the current European Union framework and compares it with other legislation and international instruments, taking into account recent developments regarding the revision of EU design law. The main purpose of the study is to evaluate the regulations in Turkish and EU law regarding repair clause and prior use rights as limitations of design rights, to present the case law in this field, and to assess whether the EU design protection system could create an international framework for determining the limits of protection provided to designs.