Primer hiperparatiroidide minimal invaziv paratiroidektomi sonrası gelişebilecek hipokalsemilerin sınıflandırılması ve risk faktörlerinin belirlenmesi
Classification of hypocalcemia and determination of risk factrols after minimally invasive parathyroidectomy in primary hyperparathyroidis
  1. Tez No: 941507
  2. Yazar: VOLKAN KARADAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN ÇETİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Genel Cerrahi, Endocrinology and Metabolic Diseases, General Surgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Giriş ve Amaç: Minimal invaziv paratiroidektomi (MİP), primer hiperparatiroidizm (PHPT) tedavisinde geleneksel boyun eksplorasyonu yerine uygulanan güncel bir cerrahi yaklaşımdır. MİP sonrası gelişebilecek hipokalsemi, heterojen klinik tablolara yol açabilir. Bu çalışmada, hipokalseminin klinik alt tiplerinin sınıflandırılması ve her biri için risk faktörlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca, postoperatif dönemde PTH düşüklüğüyle seyreden ancak klinik olarak asemptomatik olan yeni bir hipokalsemi formu olan“süpresif hipoparatiroidi”tanımı literatüre kazandırılmak istenmiştir. Materyal-Metod: Kasım 2020 – Aralık 2024 tarihleri arasında MİP uygulanan ve preoperatif lokalizasyonla adenomları saptanan PHPT hastaları retrospektif olarak değerlendirildi. Demografik özellikler, biyokimyasal parametreler, kemik mineral yoğunluğu, adenom ağırlığı ve postoperatif hipokalsemi bulguları karşılaştırıldı. Hastalar,“süpresif hipoparatiroidi”ve“aç kemik sendromu (AKS)”gelişimine göre gruplandırıldı. Bulgular: Toplam 126 hasta değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Minimally invasive parathyroidectomy (MIP) is a current surgical treatment applied instead of traditional neck exploration for the treatment of primary hyperparathyroidism (PHPT). Hypocalcemia that may develop after MIP may lead to heterogeneous clinical presentations. This study aimed to classify the clinical subtypes of hypocalcemia and to determine the risk factors for each. In addition, the definition of“suppressive hypoparathyroidism”a new hypocalcemia formula that progresses with PTH decrease in the postoperative period but is clinically asymptomatic, was aimed to be added to the literature. Material-Method: PHPT patients who underwent MIP between November 2020 and December 2024 and whose adenomas were detected by preoperative localization were evaluated retrospectively. Demographic characteristics, biochemical parameters, bone mineral density, adenoma weight and postoperative hypocalcemia findings were compared. Patients were grouped according to the development of“suppressive hypoparathyroidism”and“hungry bone syndrome”. Findings: A total of 126 patients were evaluated.