Avrupa Birliği üyelik sürecinde Turgut Özal dönemi Türkiye-Almanya münasebetleri (1983-1993)
Turgut Özal period Turkey-Germany relations in the European Union membership process (1983-1993)
  1. Tez No: 941520
  2. Yazar: TUNCAY TOPSAKALOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP BÜYÜKTOLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
80'li yıllar Dünya üzerinde çok büyük siyasi, ekonomik ve sosyal dönüşümlerin yaşandığı dönemlerdir. Soğuk Savaş'ın sona erdiği, Sovyetler Birliği'nin dağılma sürecine girdiği bu yıllarda Avrupa, Almanya öncülüğünde Topluluk olmaktan Avrupa Birliği'ne dönüşmeye çalışmaktadır. Türkiye ise yaşadığı askeri müdahale dönemleri sonrası bu değişimler içerisinde Turgut Özal liderliğinde bölgesinde bir güçlü bir ülke olma çabasındadır. 12 Eylül askeri müdahalesi sonrası tek başına iktidar olma şansını yakalamış Turgut Özal ve Anavatan Partisi, Türkiye'nin dış politikada daha aktif olması yolunda politikalar hayata geçirmiştir. Bu noktada Türkiye'nin 14 Nisan 1987'de tarihinde Avrupa Topluluğu'na tam üyelik başvurusu ve Birliğin itici gücü olan Almanya ile olan ilişkileri bu tez çalışmasında konu edilmiştir. Turgut Özal'ın Başbakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı dönemlerini kapsayan 1983 ve 1993 yılları arasında Almanya ile olan ilişkiler karşılıklı menfaatler doğrultusunda inişli çıkışlı bir düzlemde devam etse de özellikle Körfez Savaşı sonrası yükselen tansiyonla beraber ilişkilerde karşılıklı güvensizlik ve ihtiyatlı bir üslup hakim olmuştur. Çalışmanın amacı bugün ülke içerisinde üç buçuk milyondan fazla Türk nüfusuna sahip ülke olan Almanya'nın, Avrupa Birliği yolunda Türkiye ile olan ilişkilerini ortaya koyarak döneme ışık tutmasıdır.
Özet (Çeviri)
The 80s were a period of great political, economic and social transformations in the world. In these years, when the Cold War ended and the Soviet Union was in the process of disintegration, Europe, under the leadership of Germany, was trying to transform from a Community into the European Union. Turkey, on the other hand, is trying to become a strong country in its region under the leadership of Turgut Özal in the aftermath of the military interventions. After the September 12 military intervention, Turgut Özal and his Motherland Party, which had the chance to come to power alone, implemented policies to make Turkey more active in foreign policy. At this point, Turkey's application for full membership to the European Community on April 14, 1987 and its relations with Germany, the driving force of the Union, are the subject of this thesis. Between 1983 and 1993, Turgut Özal's prime ministership and presidency, relations with Germany continued on a fluctuating plane in line with mutual interests, but mutual distrust and a cautious tone prevailed in relations, especially with the rising tensions after the Gulf War. The aim of the study is to shed light on the period by revealing the relations of Germany, a country with more than three and a half million Turkish population, with Turkey on the road to the European Union.