2020 sonrası Türk dizilerinde annelik temsili
Motherhood representation in Turkish tv series post 2020
- Tez No: 941521
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDAN ÖZSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Televizyon dizilerindeki ana karakterlerin çoğunun erkek olduğu ve bu dizilerin erkek egemen kültürün etkisiyle yapıldığı bilinen bir gerçektir. Ancak son dönemlerde kadın karakterler yerli dizilerde daha sık yer almaya başlamıştır. Kadın karakterler içinde önemli karakterlerden biri anne karakteridir. Türk dizilerinde anneliğin nasıl temsil edildiği, bu temsilin zaman içinde bir değişim geçirip geçirmediğinin ortaya konması önemlidir. Bu amaçla tez çalışmasında özellikle ana karakterlerin kadın olduğu Bahar, Kızıl Goncalar ve Kızılcık Şerbeti adlı diziler seçilip bu dizilerdeki annelik temsilleri diyaloglar ve ilgili sahneler üzerinden incelenmiş ve analiz edilmiştir. Çalışmanın sonucunda, annelik temsillerinin kültürel farklara ya da yaş farkına bakmaksızın ataerkil yapının kodlarıyla vurgulanmaya, yer yer kırılmalar olmasına rağmen devam ettiği ve bu kültürün güç ilişkilerini yansıtmayı sürdürdüğü görülmüştür. Medyanın bu yolla aile üzerine ürettiği egemen ataerkil değerlerin vurgulanmaya devam ettiği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
It is a well-known fact that the main characters in television series are predominantly male and that these series are produced under the influence of a male-dominated culture. However, in recent years, female characters have begun to appear more frequently in local Turkish series. Among these female characters, one of the most significant is the mother figure. It is important to examine how motherhood is represented in Turkish television series and whether this representation has undergone any transformation over time. For this purpose, the present thesis focuses on three series Bahar, Kızıl Goncalar, and Kızılcık Şerbeti in which female characters take on leading roles. The representations of motherhood in these series are analyzed through dialogues and selected scenes. The findings of the study indicate that, regardless of cultural or generational differences, representations of motherhood continue to be shaped predominantly by patriarchal codes. Although certain ruptures are observed, the dominant patriarchal structure remains largely intact, and the power relations it entails continue to be reproduced. The study concludes that the media persists in emphasizing hegemonic patriarchal values through its portrayal of family.