Cahit Obruk'un hayatı, sanatı ve eserleri
Cahit Obruk's life, art and works
- Tez No: 941573
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYFUN HAYKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 282
Özet
Bu çalışmada, 1942-1982 yılları arasında şiirleri ve düzyazılarıyla Türk edebiyatında etkin bir şekilde faaliyet gösteren Cahit Obruk'un hayatı, sanatı ve eserleri ele alınmıştır. Dört şiir ve bir inceleme kitabı bulunan Obruk'un yayımlanmamış eserlerini bulmak için ilk olarak dönemin süreli yayınlarına başvurulmuştur. Ardından, Prof. Dr. Fethi Gedikli Arşivi'nde yer alan Cahit Obruk evrakına ulaşılmıştır. Bahsi geçen belge ve süreli yayınlarda Obruk'un küçük yaşlardan itibaren edebiyata ilgi duyduğu, ömrünün sonuna kadar da yazmayı sürdürdüğü görülmüştür. Edebî türler arasında en çok şiirle ilgilenmiş; şiirlerinde ise daha çok bireyin iç dünyasını yansıtan doğa ve (memleketi olan) Kırşehir, karamsarlık ve keder, aşk ve kadın, yalnızlık ve ölüm gibi temaları işlemiştir. Cahit Obruk'un yaşadığı dönemdeki şairlerden etkilendiği görülmüştür. Bununla birlikte daha çok kendi hassasiyetleri ve algıları üzerine kurulu, sade ve yerel üslubun ağırlıklı olarak kullanıldığı metinlerinin daha başarılı olduğu tespit edilmiştir. Düzyazılarına bakıldığında ise genellikle memleket meselelerini ve şahsi fikirlerini içeren köşe yazıları kaleme aldığı; deneme, roman ve öykü gibi edebî türlerin nispeten az olduğu görülmüştür. Köklü birçok süreli yayında şiir ve düzyazıları yayımlandığı için yaşadığı dönemde edebiyat çevrelerince kabul gördüğü sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the life, art and works of Cahit Obruk, who was effective in Turkish literature with his poems and prose between 1942 and 1982. In order to find the unpublished works of Obruk, who has four poetry and one review book, the periodicals of the period were first consulted. Then, Cahit Obruk's documents in the Prof. Dr. Fethi Gedikli Archive were reached. In the documents and periodicals mentioned, it was seen that Obruk was interested in literature from a young age and continued to write until the end of his life. Among literary genres, he was most interested in poetry; in his poems, he mostly dealt with themes such as nature and Kırşehir (his hometown), pessimism and grief, love and women, loneliness and death, which reflect the inner world of the individual. It was seen that Cahit Obruk was influenced by the poets of the period in which he lived. However, it was determined that his texts, which were based more on his own sensitivities and perceptions and used a plain and local style, were more successful. When we look at his prose, we see that he generally wrote columns that included national issues and his personal ideas; literary genres such as essays, novels and stories were relatively rare. It has been concluded that he was accepted by literary circles during his lifetime because his poems and prose were published in many well-established periodicals.