Cahit Zarifoğlu'nun çocuk edebiyatı üzerine yazılmış eserlerinin incelenmesi
  1. Tez No: 51343
  2. Yazar: ALİ PULAT
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜRER GÜLSEVİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
TEZ ÖZETİ Çok genç yaşında aramızdan ayrılmış olmasına rağmen, edebiyatın bütün sahalarında at koşturmuş olan Cahit Zarifoğlu'nun“çağdaş masallar”ını inceledik. Bu eserlerin tam olarak incelenebilmesi için, çocuk edebiyatı kavramının etrafında yapılan tartışmaları, Zarifoğlu'nun özel ve genel hayatını, edebî kişiliğini ortaya koymamız gerekiyordu. Zarifoğlu'nun çağdaş masallarını çocuk kitaplarını inceleme plânına göre inceledik. Bu eserlerin, sadece çocuklar için yazılmadığını, bazan otuz-kırk yaşındaki çocuklar için yazıldığını anladık. Zarifoğlu, çocukların büyük hallerine veya büyüklerin içindeki saf olarak kalabilmiş çocuk hallerine seslenmekteydi Bu sesleniş, şair kimliğini hiç bırakmadan yapılıyordu. Zarifoğlu, edebiyatın teoriği üzerinde hiç durmamıştı. Kimsenin de arkasından gitmemişti. Bu özelliklerini çocuk kitaplarında da açık bir şekilde gördük. Fizikî özellikleri yönüyle bazı kusurları bulunan bu çocuk kitapları, konuları, kahramanları ve üslûpları bakımından orjinaldir, diyebiliriz.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT We have studied the contemporary tales of Zarifoğlu. He has died at a very early age, he has lots of masterpieces in almost all the branches of literature. In order to study these works thoroughly firstly the debates about the concept of children literature, the general and special life of Zarifoğlu and his literal character must be made clear. We have studied his contemporary children tales according to the study plan of child books. We have observed thet the works of Zarifoğlu is not written only for children but also for late children between thirty and forty ages, and for the child spirit hidden inside some adults as well. Zarifoğlu had not dealed with the theary of literature. Any one had not followed him. We observed this property in his children books too. Having some faults in physical properties' view, we can say that his children books, are original in subject, characters and manner.