Türk inşaat firmalarında ISO 9000 sertifikasyon süreci ve ıso9000 'den beklentiler ve memnuniyet 'sertifikalı inşaat firmalarında alan araştırması
ISO 9000 certification process in Turkish construction firmsalong with their expectations and satisfaction 'a survey among Turkish certificated construction firms
- Tez No: 941572
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET MURAT ÇIRACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bina Yapım Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Günümüzde rekabetçi piyasalar müşteri isteklerinin karşılanmasında verimliliğin ve kalitenin artırılmasını gerektirmektedir. Bu sebeple inşaat firmaları kalite yönetimine yönelmektedir. ISO 9000 imalat sektörüne yönelik hazırlanmasına rağmen zamanla tüm sektörlere yayılmış bir kalite yönetim aracıdır. Firmaların kendi kalite sistemlerini kurmalarını ve sonrasında da bunu değerlendirmelerini sağlar. İnşaat sektörünün, bölümlü, çok fazla uzmanlık alanını kapsayan ve belirsizliği fazla olan yapısının standartlara dayanan bir kalite yönetim sistemiyle uyumu süregelen bir tartışma konusudur. Bu bağlamda hazırlanan tez çalışması beş bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümü olan giriş bölümünde, inşaat sektöründe kalite güvencesi ihtiyacı anlatılmakla birlikte ISO 9000 sertifikasyonunun önemi ve sürekli iyileştirme için anahtar unsurlar açıklanmaktadır. Tezin ve tez kapsamındaki alan araştırmasının hazırlanış mantığı, düşünce sistemi ve amaçları bu bölümde ortaya konulmaktadır. İkinci bölüm, daha sonraki bölümlerde sıkça karşılaşılacak olan ve ISO 9000' de yer alan temel kalite kavramlarını, toplam kalite yönetimini ve ISO 9000 standartlar ailesini açıklayarak ilerleyen bölümlerin anlaşılmasını kolaylaştırmayı amaçlamaktadır. Üçüncü bölüm inşaat sektöründe ISO 9000 uygulamalarını anlatmakta ve inşaat sektörüyle ISO 9000 kalite sisteminin uyumunu araştırmayı hedeflemektedir. Bu bölümde inşaat sektörünün diğer sektörlerden farkları, kendine has özellikleri, kalite maliyetleri ve inşaat sektöründe kalite güvencesi ihtiyacı sırasıyla anlatılmaktadır. Daha sonra sertifikasyonun adımları, kalite sisteminin kurulması ve danışmanların rolü, ve sertifikasyona ilişkin problemlerin üstesinden gelmenin yolları almaktadır. Bu xiv bilgiler ışığında da inşaat sektöründe ISO 9000'e dayanan kalite yönetim sistemlerinin sürdürülmesi ve ilgili yaklaşımlar açıklanmaktadır. Dördüncü bölümde ISO 9000 ile ilgili uluslararası alanda yapılan araştırmalar iki boyutta ele alınmaktadır. Öncelikle ISO 9000 üzerine genel ve farklı sektörleri kapsayan araştırmaların amaçları, yöntemleri ve bulguları açıklanmaktadır. Daha sonra ise inşaat sektöründe yapılan araştırmalar benzer şekilde incelenmekte ve açıklanmaktadır. Bu bölümün amacı daha önce yapılmış araştırmaların amaç , yöntem ve bulgularını inceleyerek tez kapsamındaki alan araştırması için besleyici bilgi sağlamaktır. Bununla birlikte Türk inşaat sektöründe ISO 9000 kalite sistemleri ile ilgili çalışmaların diğer sektörlerdeki ve başka ülkelerin inşaat sektörlerindeki çalışmalarla kıyaslanması amaçlanmaktadır. Beşinci bölümde ise yapılan alan araştırması, örneklem yapısı ve süreci, amaç- hipotez ve soruları, elde edilen bulguları ve bu bulguların analizi olmak üzere dört kısımda açıklanmaktadır. Bu bölümün amacı, Türk inşaat sektöründe ISO 9000 sertifikasyon sürecini, güçlüklerini, maliyetlerini ve sertifikasyonun faydalarını araştırarak ISO 9000 kalite güvence belgesi sahibi Türk İnşaat Firmaları'ndaki durumu ve bu firmaların konuyla ilgili yaklaşımlarını açıklamaktır. Sonuç bölümünde, ISO 9000 kalite sisteminin etkili bir yönetim aracı olduğu açıklanmaktadır. Firmaların sertifika almayı değil sürekli iyileşmeyi hedeflemeleri gerektiği üzerinde durulmaktadır. Türk inşaat sektöründeki konu ile ilgili durumu açıklamak üzere tez kapsamında gerçekleştirilen alan araştırmasından elde edilen çarpıcı bulgulara yer verilmekte ve bu bulguların genel değerlendirmesi yapılmaktadır. Türk Müteahhitler Birliği üyesi ve ISO 9000 kalite sertifikalı 48 inşaat firmasından 20'i alan araştırmasına katılmıştır. Firmalarda anket formları firmaların kaliteden sorumlu yetkilileri tarafından yanıtlanmıştır. Söz konusu firmaların çoğunluğunun 2001 yılında sertifika almış olması Türk inşaat firmaları'nda ISO 9000 sertifikasyonuna olan ilginin katlanarak arttığını göstermesi itibariyle dikkat çekicidir. Sertifikalı Türk inşaat firmalarının faaliyet alanları çok geniş olan büyük firmalar oldukları görülmüştür. Bu firmaların çoğunluğu Ankara merkezlidir. Anket formunu yanıtlayan kaliteden sorumlu yetkililerin çoğunluğunu inşaat mühendisleri oluşturmaktadır. xv Alan araştırmasına katılan firmaların ortak özelliklerinden biri yurtdışında iş yapmaları ve bu konuya önem vermeleridir. Firmaların ISO 9000 sertifikası veren kayıt kuruluşu seçimlerinde de bu konu ön plana çıkmaktadır. Uluslararası kayıt kuruluşlarından sertifika almayı tercih eden firma sayısının ağırlıkta olduğu görülmektedir. ISO 9000 kalite sertifikası sahibi Türk inşaat firmalarının sertifika almalarının temel nedenleri sırasıyla, yönetimin isteği, yönetim sistemlerini geliştirmek ve müşteri talebidir. Bu firmaların çoğunluğu sertifika alma çalışmalarını firma geneli bir çaba olarak tanımlamaktadır. Firmaların genelinin bir yıl içinde sertifika almayı başarmış olduğu görülmüştür. Firmalarda sertifika alınmasıyla birlikte karşılaşılan maliyetlerden en dikkat cekici olanı, çalışanların harcadığı ek zamanın maliyeti olarak ortaya çıkmıştır. Sertifikalı olmanın hem kamu hem de özel sektörden iş kazanmak için olumlu bir etken olduğu görüşü hakimdir. Alan araştırmasına katılan firmaların çoğunluğu, sertifikasyonun maliyet fayda oranını değerlendirmek için henüz erken olduğu fikrindedir. Buna rağmen ISO 9000 sertifikasyonundan beklentilerine ulaştıkları ve de sertifikasyondan memnun oldukları ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Competitive markets necessitate increasing efficiency and quality to meet customer needs. Therefore, construction firms have been directed towards quality management. Although the international standards were generated primarily for manufacturing industry, in the course of time ISO 9000 has come to prevaile among construction firms as well. The number of firms certificated has been increasing day by day in the world and in Turkey. The standard, itself, is an effective quality management tool which can be used by organizations to evaluate conformance of their own quality system to the standards. However there is a continued debate whether the unique characteristics of construction industry and the nature of the ISO 9000 are compatible or not. The achieved benefits or the faced costs related to the certification can vary from one country to another or from one sector to another or from one company philosophy to another, etc. Consequently, this thesis focuses on the certification process and its beyond in the construction industry. This study consists of five chapters including a survey research. This study is trying to explain the current situation associated with the quality certification of Turkish construction industry. The first chapter of this thesis emphasizes the need for quality assurance in construction industry. The importance of ISO 9000 and the key points of continues improvement are also given. Moreover the design stage and the objective of this thesis along with the formation of survey research and its major findings are available in this chapter. The second chapter contains basic concepts of ISO 9000, Total Quality Management and ISO 9000 standards that will be frequently met in subsequent chapters in order to ease understanding of subsequent chapters. xvii The third chapter of this thesis describes the implementation of ISO 9000 and aims to investigate the compatibility of ISO 9000 and construction industry. Firstly the differences and unique features of construction industry as well as the quality control, quality assurance and total quality management in construction activities and processes have been explained. Then steps for certification, establishing the quality system and the consultants role have been described respectively. Overcoming the problems related to the certification process is important to reap the benefits of certification. The purpose of a construction firm should not be only achieving the quality certificate. The major purpose should be continuous improvement and total quality. Before Total Quality Management can be implemented effectively, foundations of a quality system must be in place, that is, a culture built around ISO 9000 and continuous improvement. For this reason, the technical and non technical approaches of implementing a quality system based on ISO 9000 have been introduced. The fourth chapter consists of researches on ISO 9000 stated under two heading. The first part is about researches on ISO 9000 in general and second part is specifically about construction industry. The objective of this chapter is to provide the opportunity of making comparison between the findings of post researches and the recent survey. In fact the reviews of post researches feed the preparation process of the survey questions placed in this thesis. The fifth chapter is about the survey research. The structure, process, goals, hypothesis, questions and findings of the survey research have been explained respectively. In the scope of the fifth chapter there is also analysis of the achieved findings by means of post researches' findings and hypothesis. The main reason to design this chapter is to investigate the certification process to figure out the costs faced and the benefits gained during the and after the certification. Obviously, it is intended to demonstrate the current quality management and ISO 9000 perspective of Turkish construction industry. In the conclusion part, it has been described that ISO 9000 is an effective management tool. In this context this chapter emphasizes the importance of continuos and sustainable improvement. The significant findings of the survey have also been presented. Most of the certificated Turkish construction firms have got their certificates in the year 2001. A significant increase can be seen in the number of certificated xviii construction firms in recent years. The firms have a wide range of activity area. Most of them have headquarters in Ankara. One of the common features of the firms participated to the survey research is that they also work internationally. This also leads most of the firms to apply foreign certification organizations. The major reasons for certification are management requirement, developing the management systems and customer demand. They have described their certification process as a company wide effort. The major reasons for certification are, management requirement, to develop the management systems and customer demand. They have described their certitification proses as a company wide effort. According to the findings, ISO 9000 certification is advantegeous for the private and public sector tenders and projects. The participating certificated Turkish construction firms have met their expectations and are satisfied.