Hadis râvîlerinde Nâsibîlik eğilimi
Nasibism tendency in hadith narrators
  1. Tez No: 941581
  2. Yazar: BERİRE KÜTÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER KALKAN YORULMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Hadis âlimleri hem hadislerin sahihini zayıfından ayırmak hem de hadislerin aslına uygun rivayet edilmesini sağlamak için isnad sistemini ve bu sistemi denetlenmek amacıyla cerh ve ta'dîl uygulamasını geliştirmiştir. Söz konusu uygulama sayesinde râvîlerin hadis rivayetine ehil olup olmadığı sorgulanmış ve tespit edilmiştir. Böylelikle hadislerin güvenilirliğini sarsmaya yönelik girişimlere karşı da oldukça etkili bir yöntem benimsenmiştir. Hadis münekkitleri râvîleri kendilerinde bulunan zafiyete göre çeşitli sebeplerle cerh ve tenkit etmiştir. Bu sebeplerden biri de râvînin ehl-i bid'at olmasıdır. Nitekim ricâl kaynakları incelendiğinde bazı râvîlerin Nâsibîlik eğilimi taşıdığı için tenkit edildiği görülmektedir. Münekkitlerin bu değerlendirmelerinin râvîlerin adaletine zarar verip vermediği ve rivayetlerinin değerini etkileyip etkilemediği hadis ilmi açısından önem arz eden sorular arasında yer almaktadır. Bu çalışmada bir hadis râvîsinin Nâsibîlik eğilimine sahip olmasının hadis münekkitleri tarafından cerh sebebi olarak kabul edilip edilmediği ve söz konusu râvîlerin ve rivayetlerinin hadis ilmi açısından değeri ele alınmıştır. Aynı zamanda münekkitlerin bu râvîlerin rivayetlerini, onları Nâsibîlik'le itham ederken referans olarak kullanıp kullanmadığı da incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Hadith scholars developed the isnad system to distinguish authentic hadiths from weak ones and to ensure that hadiths were transmitted in accordance with their original form. To supervise this system, they also developed the practice of jarh wa-ta'deel. Through this method, the competency of narrators in transmitting hadiths was scrutinized and determined. Consequently, an effective strategy was adopted to counter attempts aimed at undermining the reliability of hadiths. Hadith critics evaluated narrators by critiquing and discrediting them based on various weaknesses. One such reason for criticism was a narrator's affiliation with ahl al-bid'ah. Indeed, upon examining biographical sources (rijal literature), it becomes evident that some narrators were criticized for exhibiting nasibi tendecies. Whether these evaluations by the critics harmed the narrator's integrity and affected the value of their narrations remain as significant questions within the discipline of hadith studies. This study examines whether a narrator's nasibi tendency was accepted as a valid reason for jarh by hadith critics and evaluates the significance of such narrators and their transmissions in the context of hadith science. Additionally, it investigates whether the critics used the narrations of these narrators as references while criticizing them for their nasibi affiliation.