İkrime Mevlâ İbn Abbâs ve hadis rivayetindeki konumu
İkrime Mevla İbn Abbâs and position in the representation of hadith
- Tez No: 784130
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BİLEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Tâbiîn döneminin önemli Hadis râvilerinden biri olan İkrime Mevlâ İbn Abbâs'ı konu edinen bu çalışmamızda İkrime'nin hayatı, yaşadığı dönem ve ilmî kişiliği, hadis rivayetindeki konumuyla beraber kendisi hakkında ileri sürülen olumlu ve olumsuz yönleri üzerinde durulmuştur. Bu çalışmadaki amacımız, İkrime'nin hadis rivayetindeki konumunu ortaya çıkarmaktır. Abdullah b. Abbâs'ın en seçkin öğrencisi olan İkrime, yaşadığı dönem itibariyle 200 sahâbî ile tanışmış ve birçoğundan istifade etmiştir. Bu sebeple Hadis, Tefsir, Kırâat, Fıkıh ve Siyer gibi temel İslâmî alanlarda çokça başvurulan râvilerden biri olmuştur. Sadece Kütüb-i Sitte'de 500'den fazla rivâyetin râvisi olmakla Sahâbe ve Tâbiîn arasında bir köprü görevini îfa etmiştir. Çok sayıda talabe yetiştirmiş olması onun İslam coğrafyasında ismi ve şöhreti bilinen biri olmasını sağlamıştır. Bununla beraber kizb, Hâricî olma, ümerâdan hediye alma hususlarında bazı muhaddisler tarafından eleştirilmiştir. Çalışmamızda İkrime'nin eleştirildiği bu noktaları ayrı ayrı ele alırken eleştirilerin temel sebeplerini ilk kaynaklardan bilgi toplamak suretiyle ortaya çıkardık. Elde ettiğimiz bilgiler ışığında İkrime'ye yönelik yapılan kizb ile ilgili eleştirilerin yerinde olmadığını, Hâricîliği anımsatan bazı ifadeler kullanmış olmasından dolayı onu harici biri olarak değerlendirmenin yerinde bir tutum olmadığını tespit ettik. Ümerâdan hediye alma noktasında yapılan eleştirilerin ise aksiliğini ifade eden herhangi bir bulguya rastlayamadık.
Özet (Çeviri)
In this study, which deals with Ikrima Mevla Ibn Abbas, who is one of the important hadith narrators of the Tabi'in period, the life of Ikrima, the period in which he lived, his scientific personality, his position in the hadith narration, as well as the positive and negative aspects of him are emphasized. Our aim in this study is to reveal the position of Ikrima in the hadith narration. Abdullah b. Ikrima, who was the most distinguished student of Abbas, met 200 Companions during his lifetime and benefited from many of them. For this reason, it has become one of the most frequently referenced narrators in basic Islamic fields such as Hadith, Tafsir, Recitation, Fiqh and Siyer. By being the narrator of more than 500 narrations only in Kutub-i Sitte, he served as a bridge between the Companions and the Tabi'un. The fact that he trained a large number of students made him a person whose name and reputation are known in the Islamic geography. On the other hand, lie being Kharijite and receiving gifts from Ümerâ has been criticized by some hadith narrators. In our study, while considering these points where İkrime was criticized separately, we revealed the main reasons for the criticism by collecting information from the first sources. In the light of the information we have obtained, we have determined that the criticisms about the kizb made against Ikrima are not appropriate, and that it is not appropriate to evaluate him as an Kharijite because he used some expressions reminiscent of Kharijite. On the other hand, we could not find any finding that expresses the misconduct of the criticisms made at the point of receiving gifts from Ümera.