Agrotis segetum (Denis and Schiff.)'a pupa döneminde uygulanan değişik gamma radyasyon dozlarının kısırlaştırıcı etkileri üzerinde labaratuvar koşullarında araştırmalar
Investigations on the sterility effects of different gamma radiations dosages on agrotis segetum (Denis and Schiff.) treated as pupae in laboratory conditions
- Tez No: 9415
- Danışmanlar: PROF. DR. İ. AKİF KANSU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
İÜ ÖZET DOKTORA TEZÎ AGROTÎS SEGETUM (DENIS AND SCHIFF.) 'A PUPA DÖNEMİNDE UYGULANAN DE?ÎŞÎK GAMMA RADYASYON DOZLARININ KISIRLAŞTIRICI ETKİLERİ ÜZERİNDE LABORATUVAR KOŞULLARINDA ARAŞTIRMALAR Ramazan KEDİCİ Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bitki Koruma Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr. l.Akif KANSU 1990, Sayfa: 131 Jüri: Prof.Dr. Î.Akif KANSU Prof.Dr. Bahattin KOVANCI Prof. Dr. İrfan TUNÇ Bu çalışmada, Agrotis segetum (Denis and Schiff.)' un 8-10 günlük erkek pupalarına uygulanan 10,15,20 ve 25 krad ile, aynı yaştaki dişi pupalarına uygulanan 7.5, 10, 12.5 ve 15 krad gamma radyasyonu dozlarının Pı ve Fi döl lerinde kısır laştırıcı ve diğer etkileri araştırılmıştır. Çalışmalar 25 +- 1°C sıcaklık, % 65+- 5 orantılı nem ve 16 saat gün uzunluğu olan iklim odasında yürütülmüş tür. Er kek pupalara uygulanan 25 krad ile, dişi pupalara uygulanan 12.5 krad dozlarının, elde edilen erginlerde tam kısırlık oluşturduğu saptanmıştır. Erkeklere uygulanan 10-20 krad dozlarında, F1 erkekleri ve F1 dişileri, ebeveyn erkeğe uygulanan doza bağlı olarak, tam veya kısmen kısır olması na rağmen, 7.5 ve 10 krad ile ışınlanmış dişi ebeveynden gelişen F1 dişilerinin ve F1 erkeklerinin döllerinde yumur ta açılma oranı, ebeveyn döle göre daha yüksek bulunmuştur. Çalışmada ayrıca, ışınlanan erkek ve dişi pupalardan ergin çıkışı ve çıkan erginlerde görülen yapısal bozukluk, doz ların Pı ve F1 döllerinin gelişme süresine, canlılık ora-XV nxna, cinsiyetler oranına, çiftleşme gücüne ve tam kısır erkeklerin cinsel rekabetine etkileri araştırılmıştır. ANAHTAR KELİMELER : Agrotis segetum (Denis and Schiff.), gamma radyasyonu, kxsxr lık, F.^ kxsxr- lxği,
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PhD Thesis INVESTIGATIONS ON THE STERILITY EFFECTS OF DIFFERENT GAMMA RADIATION DOSAGES ON AGROTIS SEGETUM (DENIS AND SCHIFF.) TREATED AS PUPAE IN LABORATORY CONDITIONS Ramazan KEDÎCÎ Ankara university Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Plant Protection Supervisor: Prof, Dr. Î.Akif KANSU 1990, page : 131 Jury : Prof.Dr. Î.Akif KANSU Prof. Dr. Bahattin KOVANCI Prof.Dr. İrfan TUNÇ In this study, gamma radiation was applied at 10, 15,20 and 25 krad doses to 8-10 day-old male pupae and 7.5, 10,12.5 and 15 krad doses to the same aged female pupae of Agrotis segetum (Denis and Schiff.) and the sterility and other effects of doses on P^ and F, progeny were investigat ed. All experiments were carried out in a room maintained at 25 t 1°C and 65 * 5% R.H. with a photoperiod of 16 hr. light. Adults from male and female pupae treated with 25 and 12.5 krads, respectively, were found to be fully sterile, In 10-20 krads, Ft males and F1 females were either fully or partially sterxle depending on the dose of irradiation received by male parent. However, in the case of female parent irradiation with 7.5 and 10 krads, fertility (percentage egg hatch) in Fi females and F^ males was higher than that of P^ females. In addition, adult emergence and malformation from irradiated male and female pupae j effect of Irradiation doses on developmental time, survival rate, sex ratio, longevity, mating frequency in P^ and F^ progeny; sexual competitiveness of fully sterile males were investigated. KEY WORDS : Agrotis segetum (Denis and Schiff.) gamma radiation, sterility, F1 sterility.