Siber uzay ve uluslararası hukuk: Devlet kaynaklı yeni nesil tehditlere karşı hukuki çözümler
Cyberspace and international law: Legal solutions against state-based new generation threats
- Tez No: 941615
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Güvenlik olgusu ve güvende hissetme arzusu insanlar için olduğu kadar devletler için de en önemli ihtiyaçtır. İmparatorlukların kurulup yıkıldığı daha sonrasında devletlerin arenaya çıktığı uluslararası alanda değişmeyen tek şey güvenlik ihtiyacı olmuştur. Güvende hissetme ihtiyacı ise her zaman savunma ve saldırı taktiklerinin geliştirilmesi çabasını beraberinde getirmiştir. Asırlar boyunca savunma ve saldırı araçlarında yöntemler, saldırı araçları değişmiş ve her yeni bulunan teknoloji neredeyse ilk önce askeri alanda kullanılan saldırı ve savunma araçlarının yenilenmesi ve dönüştürülmesinde kullanılmıştır. Buharlı makinelerin icadı ile buharlı gemilerin geliştirilmesi ve neticede savaş gemilerinin büyüklüğünün artması, metalin işlenmesi neticesinde silah yapımı ve ateşli silahların, tüfeklerin ve neticede otomatik makineli tüfeklerin ortaya çıkması, içten yanmalı motorların üretilmesi neticesinde iki dünya savaşına da damgasını vuran savaş uçaklarının geliştirilmesi buna sadece birkaç örnektir. Üçüncü endüstri devriminin beraberinde getirdiği bilgi devrimi ve nihayetinde dördüncü endüstri devriminin ortaya çıkardığı teknolojik devrim de etkisini gene ilk önce askeri alanda göstermiştir. Öyle ki internetin bulunması askeri bir kurum olan DARPA tarafından savunma faaliyetlerinin geliştirilmesi amacıyla olmuştur. Bilgisayarların ve internetin gelişimi, adına siber uzay denilen, uluslararası alanda daha önce benzeri görülmemiş, insan yapımı bir alanın ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bu yeni ve bilinmeyen alan yeni nesil tehditleri, yeni saldırı yöntemlerini de beraberinde getirmiştir. Ancak bu yeni nesil saldırı yöntemleri günümüze kadar uygulanmış olan uluslararası hukuk kurallarının da sorgulanmasına neden olmuştur. Bu çalışmada bu sorgulamanın nedenleri, nasıl oluştuğu ve sorunun çözümü için yapılabilecekler siber uzay kavramının ortaya çıkışından itibaren aşama aşama günümüze kadar sürecin incelenmesi, en bilinen siber saldırılar ve bu yeni nesil tehdit karşısında uluslararası hukukun mevcut durumu ele alınarak incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of security and the desire to feel safe are the most important needs for states as well as people. In the international arena where empires was established and collapsed and later states entered the arena, the only constant has been the need for security. The need to feel safe has always brought with it the effort to develop defense and attack tactics. Over the centuries, methods and means of defense and attack have changed, and almost every newly found technology has been used first in the renewal and transformation of attack and defense tools used in the military field. The invention of steam engines and the development of steamships and the resulting increase in the size of warships, the production of weapons as a result of metal processing and the emergence of firearms, rifles and eventually automatic machine guns, the development of fighter planes that left their mark on both world wars as a result of the production of internal combustion engines are just a few examples of this. The information revolution brought about by the Third Industrial Revolution and ultimately the technological revolution brought about by the Fourth Industrial Revolution also showed its effect first in the military field. In fact, the invention of the internet was made by DARPA, a military institution, for the purpose of developing defense activities. The development of computers and the internet has led to the emergence of an unprecedented and man-made area called cyberspace in the international arena. This new and unknown area has brought new generation threats and new attack methods. However, these new generation attack methods have also caused the international law rules that have been applied to date to be questioned. In this study, the reasons for this questioning, how it was formed and what can be done to solve the problem are examined step by step from the emergence of the concept of cyberspace to the present day, the most known cyber attacks and the current status of international law in the face of this new generation threat are examined.