Ultrason eşliğinde yapılan popliteal sinir bloğu için hangi pozisyon en idealdir?
Which usg guided position is the most ideal for the popliteal nerve block?
- Tez No: 941623
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY ALTAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Giriş ve Amaç: Rejyonel anestezi tekniklerinden biri olan periferik sinir blokları, hedeflenen sinirin duyusal, motor ve sempatik işlevlerini geçici olarak engelleyerek etki gösterir. Cerrahi müdahaleler sırasında hem anestezi hem de ameliyat sonrası ağrı kontrolünde sıkça kullanılan bu yöntemler, ultrasonografi teknolojisinin ilerlemesi ve eğitim programlarının artmasıyla daha güvenilir hale gelmiştir. Bu blokaj tekniklerinden biri olan popliteal sinir bloğu, diz arkasındaki popliteal fossada bulunan siyatik sinirin bloke edilmesi yoluyla gerçekleştirilir. Siyatik sinir, alt bacak bölgesinin büyük bir kısmının duyusal ve motor innervasyonundan sorumludur. Bu nedenle popliteal blok, diz altındaki cerrahi işlemler, ayak ve ayak bileği operasyonlarında sıkça tercih edilmektedir. Popliteal sinir bloğu uygulanırken posterior, medial ve lateral olmak üzere üç farklı yaklaşım yöntemi kullanılabilir. Klinik pratikte en sık kullanılan yöntemler posterior ve lateral yaklaşımlardır. Popliteal blok, hastaya sırt üstü (supin), yüzüstü (pron) veya yan pozisyon (lateral) verilerek uygulanabilir. Bu çalışmada amaç, ultrasonografik görüntüleme yardımıyla farklı hasta pozisyonlarında yapılan ölçümleri karşılaştırmak; cilt yüzeyine en yakın sinir noktalarını tespit ederek hem uygulayıcı hem de hasta açısından en konforlu ve uygun pozisyonu belirlemektir. Metod: Bu çalışma, Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalında prospektif olarak yapıldı. Bu çalışma için Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Klinik Araştırmalar Etik Kurul (09.09.2024 Tarih ve 13 Nolu Oturum 30 Sayılı Karar) onay kararı alınmıştır. Bu çalışmaya alt ekstremitesinde hareket kısıtlılığı olmayan, çalışma yapılacak bölgede travma, cerrahi işlem, yanık skarı olmayan ve aktif enfeksiyonu olmayan, Body mass index (BMI)
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Peripheral nerve blocks, one of the regional anesthesia techniques, show their effect by temporarily blocking the sensory, motor and sympathetic functions of the targeted nerve. These methods, which are frequently used for both anesthesia and postoperative pain control during surgical interventions, have become more reliable with the advancement of ultrasonography technology and the increase in training programs. Popliteal nerve block, one of these blockage techniques, is performed by blocking the sciatic nerve located in the popliteal fossa behind the knee. The sciatic nerve is responsible for the sensory and motor innervation of a large part of the lower leg region. For this reason, popliteal block is frequently preferred in surgical procedures below the knee, foot and ankle operations. Three different approach methods can be used when applying popliteal nerve block: posterior, medial and lateral. The most commonly used methods in clinical practice are posterior and lateral approaches. Popliteal block can be applied by placing the patient in the supine, prone or lateral position. The aim of this study is to compare measurements made in different patient positions with the help of ultrasonographic imaging; to determine the most comfortable and appropriate position for both the operator and the patient by determining the nerve points closest to the skin surface. Method: This study was conducted prospectively in the Department of Anesthesiology and Reanimation, Harran University Faculty of Medicine. Approval decision was obtained from the Harran University Faculty of Medicine Clinical Research Ethics Committee (09.09.2024 Date and 13th Session, Decision No. 30). Healthy volunteers between the ages of 18 and 65 who had no movement restriction in the lower extremities, no trauma, surgical procedure, burn scar in the study area, no active infection, and with a body mass index (BMI)