Güncel irrigasyon aktivasyon yöntemlerinin kök kanallarındaki Enterococcus faecalis biyofilmi üzerine antibiyofilm etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of antibiofilm effect of current irrigation activation methods on Enterococcus faecalis biofilm in root canals
- Tez No: 941632
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATOŞ ALBAYRAK, DR. ÖĞR. ÜYESİ TUTKU TUNÇ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada steril serum fizyolojikle uygulanan güncel irrigasyon aktivasyon yöntemlerinin, kök kanallarındaki Enterococcus faecalis (E. faecalis) biyofilmi üzerine antibiyofilm etkisi in vitro olarak incelendi. Çalışmada 70 adet tek kök, tek kanala sahip alt çene insan premolar dişleri kullanıldı. Dişler pozitif ve negatif kontrol grubu ve 5 deney grubu (Geleneksel iğne irrigasyonu-Gİİ, EDDY, pasif ultrasonik irrigasyon-PUİ, XP-Endo Finisher, Erbium:Yttrium-Aluminum-Garnet-Er:YAG lazer) olmak üzere 7 gruba ayrıldı (n=10). Deney gruplarına bakteri ekimi yapılarak 21 gün sonunda biyofilm oluşumu tamamlandı. Biyofilm oluşumunun kontrolü amacıyla pozitif kontrol grubundaki dişler, mikrobiyal kontaminasyonun değerlendirilmesi amacıyla ise negatif kontrol grubundaki dişler SEM görüntüleme yöntemiyle incelendi. Kök kanallarında biyofilm oluşumu gözlendikten sonra ilk bakteri örnekleri (S1) alındı. Steril kâğıt konlarla alınan örneklerin kanlı agar içeren plaklara ekimi yapılarak 37 °C'de 24 saat inkübasyonu sağlandı. Besiyerlerinde üreyen koloniler sayılarak CFU/ml cinsinden hesaplandı. Dişlere farklı irrigasyon aktivasyon yöntemleri uygulandıktan sonra alınan bakteri örnekleri (S2) kanlı agar plaklarına aynı şekilde ekildi ve CFU/ml cinsinden hesaplandı. İrrigasyon aktivasyon protokollerinin uygulanmasının ardından bakterilerin elimine edildiğini görsel olarak doğrulamak amacıyla, her deney grubundan rastgele seçilen 2 örnek SEM görüntüleme yöntemiyle incelendi. Çalışmadan elde edilen veriler IBM SPSS Statistics Version 22 programına yüklenerek analiz edildi. Verilerin değerlendirilmesinde parametrik test varsayımları yerine getirildiğinden (Shapiro-Wilk) bağımsız ikiden fazla gruptan elde edilen ölçümler karşılaştırılırken, tek yönlü varyans analizi kullanıldı. Analiz sonucunda farklılık yapan grupları bulurken LSD (En küçük önemli fark yöntemi), aynı örneklerden elde edilen başlangıç ve işlem sonrası bakteriyel örnekler karşılaştırılırken eşler arası önemlilik testi (Bağımlı gruplarda t testi) kullanıldı. Veriler tablolarda aritmetik ortalama, standart sapma, minimum, maksimum değer şeklinde belirtilerek yanılma düzeyi 0,05 olarak alındı. Çalışmada S1, S2, S1-S2 ve bakteriyel azalmanın yüzdesel değerleri karşılaştırmalı olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
In this study, the antibacterial effects of current irrigation activation methods using sterile physiological saline on Enterococcus faecalis (E. faecalis) biofilm in root canals were investigated in vitro. Seventy single-rooted, single-canaled human mandibular premolar teeth were used. The teeth were divided into seven groups: positive and negative control groups, and five experimental groups (Standard needle irrigation-SNI, EDDY, Passive ultrasonic irrigation-PUI, XP-Endo Finisher, and Erbium:Yttrium-Aluminum-Garnet-Er:YAG laser) (n=10). After bacterial inoculation, biofilm formation was completed over a period of 21 days in the experimental groups. To confirm biofilm formation, teeth in the positive control group and to assess microbial contamination, teeth in the negative control group were examined using SEM imaging. After biofilm formation was confirmed in the root canals, the first bacterial samples (S1) were collected. Samples were taken using sterile paper points and inoculated onto blood agar plates, followed by incubation at 37 °C for 24 hours. The colonies grown on the media were counted and expressed in CFU/ml. After applying different irrigation activation methods to the teeth, the second bacterial samples (S2) were collected and analyzed in the same way. To visually confirm bacterial elimination following the irrigation activation protocols, two randomly selected samples from each experimental group were examined by SEM imaging. Data obtained from the study were analyzed using IBM SPSS Statistics Version 22. Since the assumptions for parametric testing were met (Shapiro-Wilk test), one-way ANOVA was used to compare measurements obtained from more than two independent groups. To identify which groups differed significantly, the Least Significant Difference (LSD) method was used. Paired samples t-test was used to compare pre- and post-treatment bacterial samples from the same groups. Data were presented in tables as arithmetic mean, standard deviation, minimum, and maximum values, with a significance level set at 0.05. In the study, S1, S2, the difference between S1-S2, and the percentage reduction in bacteria were evaluated comparatively.