Topikal kortikosteroid kullanan hastalarda steroid fobisinin değerlendirilmesi: TOPICOP ölçeği Türkçe geçerlilik-güvenirlik çalışması
Evaluation of steroid phobia in patients using topical corticosteroids: Turkish validity-reliability study of TOPICOP scale
  1. Tez No: 941633
  2. Yazar: ESRA ŞERİFE ŞENOL SEYİRCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKÇE İŞCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Topikal steroid fobisi, zayıf uyum, kötüleşen hastalık sonuçları ve tamamlayıcı ve alternatif tıp kullanımı ile ilişkili bulunmuş olup ayrıca topikal kortikosteroidler ile tedavinin başarısız olmasına yol açabilmekte ve bunun sonucunda kalıcı hastalık ve tedavinin sistemik ajanlara (metotreksat ve siklosporin gibi) veya daha maliyetli ilaçlara (dupilumab) yükseltilmesiyle sonuçlanabilmektedir. Bu çalışmada topikal kortikosteroid kullanan hastalarda topikal kortikosteroid fobisini değerlendirmek amacıyla ''TOPICOP'' ölçeğinin Türkçe çevirisinin yapılıp geçerlik ve güvenirliğinin kanıtlanarak ölçeğin hastalarda kullanılması amaçlanmıştır. Metodolojik ve kesitsel olarak yapılan bu çalışmaya 500 kişi dahil edildi. Araştırma Ekim 2024 – Mart 2025 tarihleri arasında Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Polikliniğinde yüz yüze görüşme yöntemiyle anket uygulanarak yapıldı. Veriler SPSS 26 paket programı ve SPSS AMOS 21 programları kullanılarak değerlendirildi. Tanımlayıcı istatistikler sayı, yüzde, ortalama±standart sapma şeklinde verildi. Verilerimizin normallik varsayımları Kolmogorov-smirnov testi ile araştırıldı. Kategorik verilerde Chi-Square analizi, ölçek skorları kategorik verilere göre incelendiğinde iki gruplu verilerde Mann-Whitney-U, ikiden fazla grubun olduğu verilerde Kruskal Wallis analizleri ile gerekli karşılaştırmalar yapıldı. Ölçek puanları arasındaki ilişkileri incelemek adına dağılımları normal olmadığından Spearman Korelasyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Topical steroid phobia has been associated with poor adherence, worsening disease outcomes and use of complementary and altenative medicine, and may also lead to treatment failure with topical corticosteroids,resulting in persistent disease and treatment ascalation to systemic agents (such as methotrexate and cyclosporine) or more costly drugs (dupilumab). In this study, we aimed to evaluate topical corticosteroid phobia in patients using topical corticosteroids by translating the ''TOPICOP'' scale into Turkish, proving its validity and reliability, and using the scale in patients. In this methodological and cross-sectional study, 500 people were included. The study was conducted between October 2024 and March 2025 in Isparta Suleyman Demirel University Faculty of Medicine, Family Medicine Polyclinic by face-to-face interwiev method. Data were evaluated using SPSS 26 package program ans SPSS AMOS 21 programs. Descriptive statistics were given as number, percentage, mean±standart deviation. Normality assumptions of our data were investigated by Kolmogorv-smirnov test. Chi square analysis was used for categorical data, Mann-Whitney U analysis was used for data with two groups and Kruskal-Wallis analysis was used for data with more than two groups when scale scores were analyzed according to categorical data. Spearmen Correlation analysis was used to examine the relationship between the scale scores since their distribution was not normal.