Katıhal lazeri için kavite tasarımı ile optik dönüşüm verimliliğinin iyileştirilmesi
Improvement of optical conversion efficiency by cavity design for solid-state laser
  1. Tez No: 941670
  2. Yazar: RECEP TORUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLHAN USTABAŞ KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Lazer optik dönüşüm verimliliği, bir lazer sisteminin elektrik enerjisini yararlı lazer ışığına dönüştürmedeki etkinliğini ifade etmektedir. Kazanç ortamı, pompa kaynağı ve optik oyuğa ait boşluk tasarımı gibi faktörler bu verimliliği etkileyen önemli parametrelerdir. Bu faktörler arasında yer alan optik oyuk, fotonların aynalar arasındaki hareketi ile yoğunlaştırılmaktadır ve bu durum lazer ışınımlarının yükseltgendiği yansıtıcı odalarda meydana gelmektedir. Yapılacak olan bu tez çalışmasında, üretimi durdurulmuş ve aktif kullanımdan çekilmiş Gentlelaseplus Alexandrite katı hal lazerdeki optik rezonatörün modifikasyonu ile optik ve elektriksel verimliliğin artırılması, atım enerji değişimlerinin gözlemlenmesi, üretim maliyetlerinin düşürülmesi ve kullanım ömrünün artırılması amaçlamaktadır. Bu kapsamda yapılacak çalışma üç aşamada gerçekleştirilecek olup aşağıdaki gibi ifade edilmektedir: 1-İlk aşamasında optik pompalama odasındaki kuvars iskeletin yapısı değiştirilecektir. Bu bağlamda erimiş silika cam kullanılarak üretilen iskelet yerine, bu iskelet camındaki 3 delikli temel yapı borosilikat (BK7) kullanılarak üretilecektir. BK7 kullanılması ile lazer platformu üzerinde atım yapılarak enerji çıkışları ölçülecektir. 2-İkinci aşamada ise optik kavite içerisindeki dağınık yansıtıcı dolgu malzemesi olarak kullanılan Baryum Sülfat (BaSO4) yerine alternatif olarak farklı dolgu malzemeleri kullanılarak enerji verimi gözlemlenecektir. 3-Optik kazanç artırımı sağlanırken elektromanyetik radyasyondaki değişimin incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Laser optical conversion efficiency refers to the efficiency of a laser system in converting electrical energy into useful laser light. Factors such as gain medium, pump source and cavity design of the optical cavity are important parameters affecting this efficiency. Among these factors, the optical cavity is intensified by the movement of photons between mirrors, and this occurs in reflective chambers where laser radiation is amplified. In this thesis study, it is aimed to increase optical and electrical efficiency, observe pulse energy changes, reduce production costs and increase service life by modifying the optical resonator in the Gentlelaseplus Alexandrite solid-state laser, whose production has been stopped and withdrawn from active use. The study to be carried out within this scope will be carried out in three stages and is expressed as follows: 1.In the first stage, the structure of the quartz skeleton in the optical pumping chamber will be changed. In this context, instead of the skeleton produced using fused silica glass, the 3-hole basic structure in this skeleton glass will be produced using borosilicate (BK7). Energy outputs will be measured by making pulses on the laser platform using BK7. 2.In the second stage, energy efficiency will be observed by using different filling materials as an alternative to Barium Sulfate (BaSO4) used as the diffuse reflective filling material in the optical cavity. 3.The change in electromagnetic radiation will be examined while increasing the optical gain.