1.2436, 1.2379 ve CPOH soğuk iş takım çeliklerinin su verme ve kriyojenik işlem sonrasında aşınma ve yorulma davranışlarının incelenmesi
Investigation of wear and fatique behavior of 1.2436, 1.2379 and CPOH cold work tool steels after quenching and cryogenic treatment
  1. Tez No: 941673
  2. Yazar: MUHAMMET SUBİLMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN ÇİVİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tez çalışmasında, yüksek karbon oranına sahip 1.2436, 1.2379 ve CPOH soğuk iş takım çeliklerine su verme ve sıfır altı (kriyojenik) işlem uygulanarak malzemelerin sertlik, aşınma ve yorulma davranışlarının incelenmesi amacıyla bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Deneyler kapsamında ilk olarak test çubukları standartlara uygun olarak imal edilmiştir. Daha sonrasında su verme ardından temperleme ısıl işlem parametreleri belirlenmiş ve su verme işlemleri gerçekleştirilmiştir. Çalışmada çeliklerin su verme işleminden sonra çeliklere kalıntı östeniti gidermek amacıyla -196°C'de sıfır altı (kriyojenik) işlem uygulanmıştır. Su verilmiş ardından temperlenmiş ve kriyojenik işlem uyulanmış parçaların yorulma davranışları, aşınma kayıpları ve sertlik değerleri karşılaştırılmıştır. Son olarak malzemelerin mikroyapı incelemeleri, SEM ve XRD analizleri eklenerek tez çalışmasının sonuçları yorumlanmıştır. Yapılan deneyler sonucunda kriyojenik işlemin tüm çeliklerde sertlik ve aşınma dayanımını arttırıcı olumlu bir etki yaptığının ayrıca 1.2379 ve CPOH soğuk iş takım çeliklerinin yorulma dayanımlarını da arttırdığı sonucu elde edilmiştir. Fakat kriyojenik işlem 1.2436 soğuk iş takım çeliğinin yorulma dayanımını olumsuz etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, an investigation was conducted to examine the hardness, wear resistance, and fatigue behavior of cold work tool steels with high carbon content—specifically 1.2436, 1.2379, and CPOH by applying quenching and sub-zero (cryogenic) treatments. As part of the experimental process, test specimens were first manufactured in accordance with relevant standards. Subsequently, the heat treatment parameters for quenching and tempering were determined, and the quenching processes were carried out. Following quenching, in order to eliminate retained austenite in the steels, sub-zero (cryogenic) treatment at -196°C was applied. The fatigue behavior, wear losses, and hardness values of quenched and tempered, as well as cryogenically treated specimens, were compared. Finally, the microstructural characteristics of the materials were analyzed and interpreted through Scanning Electron Microscopy (SEM) and X-Ray Diffraction (XRD) analyses, contributing to the interpretation of the study results. The experimental findings revealed that the cryogenic treatment had a beneficial effect on increasing both hardness and wear resistance in all the steels examined. Furthermore, it was observed that the fatigue resistance of 1.2379 and CPOH cold work tool steels improved following cryogenic treatment. However, the cryogenic treatment was found to have an adverse effect on the fatigue resistance of the 1.2436 cold work tool steel.