Matematik öğretmenlerinin matematiğe yönelik inançlarının bazı değişkenler açısından incelenmesi
An investigation of mathematics teachers' beliefs about mathematics in terms of some variables
  1. Tez No: 941693
  2. Yazar: EDA ATICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YENER ALTUN, PROF. DR. MEHMET ZİYA FIRAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın amacı, matematik öğretmenlerinin, matematiğin doğasına, öğretimine ve öğrenimine ilişkin inançlarını bazı değişkenler açısından incelemektir. Öğretmenlerin inançlarının belirlenmesi, gelecekteki öğretim yöntemlerini etkileyeceği için önemlidir. Öğretmen inançları, öğretmenlerin öğretim sürecindeki uygulamaları üzerinde etkili olup bu inançların ortaya çıkarılarak farklı değişkenler açısından incelenmesi, inançların bu değişkenlerle etkileşimini ortaya koyarak bu konuda yapılacak olan çalışmalara katkı sağlayacaktır. Bu açıdan bu çalışmada, elde edilen verilerin istatistiksel analizleri SAS 9.4 paket program ile hesaplanmıştır. Araştırmanın ölçümle belirlenen nicel değişkenleri için tanımlayıcı istatistikler olarak ortalama ve standart sapma, sayımla belirlenen nitel değişkenler için ise tanımlayıcı istatistikler sayı ve yüzde şeklinde gösterilmiştir. İki nitel değişken arasındaki ilişkiyi incelemede ki-kare testi uygulanmıştır. Çalışmada kullanılan değişkenlerin öncelikle normal dağılıma uygunluk testleri Shapiro-Wilk testi ve çarpıklık katsayısı ile yapılmıştır. Yapılan testler sonucu normal dağılım gösteren değişkenler için parametrik testler ve normal dağılım göstermeyen değişkenler için ise parametrik olmayan testler kullanılmıştır. Ölçek ifadelerinin, alt boyutların ve ölçek genel puanlarının güvenirlik analizinde Cronbach alfa katsayısı kullanılmıştır. Bu çalışmada öğrencilerin matematiksel temellerinin oluşturulmasında önemli rolü olan matematik öğretmenlerinin matematiğe ve matematik öğretimine ilişkin inançlarının çeşitli değişkenler açısından incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu çalışma sonucunda matematik öğretmenleri arasında anlamlı bir fark olup olmadığına bakmak, matematik öğretimi ve öğrenimiyle ilgili değerlendirme yapabilmek ve aynı zamanda iyileştirme yapılması gereken bölümleri belirlemek yeni çalışmalarda kolaylık sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine mathematics teachers' beliefs about the nature, teaching and learning of mathematics in terms of some variables. Determining teachers' beliefs is important as they will affect future teaching methods. Teacher beliefs are effective on teachers' practices in the teaching process, and revealing these beliefs and examining them in terms of different variables will contribute to future studies on this subject by revealing the interaction of beliefs with these variables. In this respect, in this study, statistical analysis of the data obtained was calculated with the SAS 9.4 package program. For the quantitative variables of the study determined by measurement, descriptive statistics are shown as mean and standard deviation, and for qualitative variables determined by counting, descriptive statistics are shown as numbers and percentages. Chi-square test was applied to examine the relationship between two qualitative variables. The variables used in the study were first tested for suitability to normal distribution using the Shapiro-Wilk test and the coefficient of skewness. As a result of the tests, parametric tests were used for variables that showed normal distribution, and non-parametric tests were used for variables that did not show normal distribution. Cronbach's alpha coefficient was used in the reliability analysis of scale expressions, sub-dimensions and scales overall scores. This study aims to examine the beliefs of mathematics teachers, who have an important role in establishing the mathematical foundations of students, regarding mathematics and teaching mathematics in terms of various variables. As a result of this study, it will make it easier for new studies to see whether there is a significant difference between mathematics teachers, to be able to evaluate mathematics teaching and learning, and to identify the departments that need improvement.