Örgün eğitimle birlikte hafızlığa yönelik ebeveyn tutum ölçeğinin geliştirilmesi
Development of parental attitude scale towards hifz with formal education
- Tez No: 941692
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİL OSMANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Kur'an-ı Kerim'in baştan sonra ezberlenmesi süreci hafızlık eğitimi olarak isimlendirilmektedir. Son yıllarda özellikle Proje İHO ile hafızlık eğitimine yönelik ilginin arttığı görülmektedir. Bu durum velilerin hafızlık eğitimine bakış açılarını anlamayı gerekli kılmaktadır. Literatür değerlendirmesi sonucu velilerin hafızlık eğitimine yönelik tutumlarını ölçen bir ölçek geliştirme çalışmasının bulunmadığı tespit edilmiştir. Bu sebeple bu araştırmanın amacı, geçerliği ve güvenirliği sağlanmış örgün eğitimle birlikte hafızlığa yönelik ebeveyn tutum ölçeği geliştirmektir. Araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Veriler araştırmacı tarafından geliştirilen ölçek ile toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 26 Statistic programıyla analiz edilmiştir. 562 velinin görüşüne başvurulmuştur. Ölçeğin geçerliğini test etmek amacıyla Açımlayıcı Faktör Analizi ve AFA da elde edilen yapının doğrulanması amacıyla da Doğrulayıcı Faktör Analizi gerçekleştirilmiştir. AFA'da 20 maddelik 4 boyutlu; toplam varyansı %61,222 olan bir yapı elde edilmiştir. DFA'da ise madde sayısı 15'e düşmüştür. Uyum indeksleri incelenmiş ((CMIN/df (1,404,90), GFI (,934>,90), NFI (,931>,90), CFI (,979>,95), IFI (,979>,95), TLI (,973>,95) ve RMSEA (,044
Özet (Çeviri)
The process of memorizing the Quran from beginning to end is called hifz education. In recent years, it has been observed that interest in hifz education has increased, especially with Project IHO. This situation makes it necessary to understand the parents' perspectives on hifz education. As a result of the literature review, it was determined that there was no scale development study measuring parents' attitudes towards parental education. For this reason, the aim of this research is to develop a parental attitude scale towards hifz with formal education, whose validity and reliability have been ensured. The survey model was used in the research. Data were collected with a scale developed by the researcher. The data obtained were analyzed with the SPSS 26 Statistics program. 562 parents were consulted. In order to test the validity of the scale, Exploratory Factor Analysis was performed, and in order to verify the structure obtained in EFA, Confirmatory Factor Analysis was performed. In EFA, a 20-item, 4- dimensional structure with a total variance of 61.222% was obtained. In CFA, the number of items was reduced to 15. The fit indices were examined ((CMIN/df (1.404.90), GFI (.934>.90), NFI (.931>.90), CFI (.979>.95), IFI (.979>.95), TLI (.973>.95) and RMSEA (.044