Tokat Kazova bölgesinden alınan toprak örneklerinin (Bağ, sebze, meyve ve çayır-mera) mikro element içeriklerinin belirlenmesi
Determination of micro element content of soil samples (Vineyard, vegetable, fruit and massage-pasture) taken from Tokat Kazova region
- Tez No: 941700
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA BİCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Günümüzde giderek artan sanayileşme ve kentleşme ile beraber çeşitli çevre kirlilikleri artmış ve birçok çevresel problemler ortaya çıkmış olup bu problemlerin başında gelen ağır metaller, toprak, hava ve su kaynaklarında kirlilik meydana getirmektedir. Ülkemizde elverişli toprak miktarı tarıma çok fazla uygun olmadığından dolayı ülkemizde toprak sağlığını tehdit eden ağır metallerin toprakta birikimini engellemek için önceden gerekli tedbirler alınmalıdır. Bu tedbirlerin başında şüphesiz sahip olduğumuz tarım arazilerinin fiziksel, kimyasal ve biyolojik özelliklerinin mevcut durumlarını belirlemektir. Toprakta oluşan kirliliği azaltmak bitki ve insan sağlığı için son derece önemlidir. Bu araştırmada; farklı ürünlerin yetiştiği alanlardan alınan toprak örnekleri ile yapılan tarımsal uygulamalara bağlı olarak topraktaki ağır metal kapsamları hakkında araştırma yapılmıştır. Bu araştırma sonucunda toprak analizlerine dayalı bilinçli gübrelemenin halen sınırlı olduğu Tokat ilinde, yetiştirilen ürünlerin sağlıklı beslenip beslenemediklerinin toprak ve bitki analizleri ile ortaya konması, yörede yaygın olan farklı bitki türlerinin beslenme durumlarının karşılaştırılması, elde edilecek olan bulgular eşliğinde etkili gübreleme programlarına yön verilmesi, bilinçli ve sürdürülebilir tarım açısından önemli kazanımlar sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Today, with the increasing industrialization and urbanization, various environmental pollutions have increased and many environmental problems have emerged, and heavy metals, which are at the forefront of these problems, cause pollution in soil, air and water resources. Since the amount of suitable soil in our country is not very suitable for agriculture, necessary precautions should be taken in advance to prevent the accumulation of heavy metals that threaten soil health in our country. The first of these precautions is undoubtedly to determine the current status of the physical, chemical and biological properties of the agricultural lands we have. Reducing the pollution in the soil is extremely important for plant and human health. In this study; research was conducted on the heavy metal contents in the soil depending on the agricultural practices carried out with soil samples taken from the areas where different products are grown. As a result of this research, in Tokat province, where conscious fertilization based on soil analysis is still limited, revealing whether the products grown are healthy or not with soil and plant analysis, comparing the nutritional status of different plant species common in the region, and directing effective fertilization programs with the findings to be obtained will provide important gains in terms of conscious and sustainable agriculture.