Sürtünme karıştırma nokta kaynak yöntemiyle birleştirilen az31b magnezyum alaşımının mekanik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of mechanical properties of az31b magnesium alloy joined by friction stir spot welding method
- Tez No: 941701
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KEMAL KÜLEKCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tarsus Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Savunma sanayi ve havayolu taşımacılığında hafiflik ve mukavemet önemlidir. Bu sebeple magnezyum alaşımları hafiflik ve özgül mukavemet özelliklerinden dolayı bu ve benzer sektörlerde tercih sebebidir. Bununla birlikte iyi işlenebilme, geri dönüşümünün kolay olması, ısıl iletkenliğinin, boyutsal kararlılığının ve sönümlemenin yüksek olması ve elektromanyetik korumanın iyi olması önemli özelliklerindendir. Magnezyum tek başına kullanılan bir malzeme değildir. Çünkü tokluk değeri ve mukavemeti düşüktür. Magnezyumu alaşımlandırarak bu mekanik özellikleri iyileştirilebilir. Magnezyum alaşımları sadece savunma sanayi ve havacılık sektörlerinde değil, mobil telefonlar, otomotiv, bilgisayar, spor malzemeleri gibi sektörlerde de kullanılmaktadır. Sağlık sektöründe de implant malzemesi olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada magnezyum alaşımlı AZ31B malzemesinin sürtünme karıştırma nokta kaynak yöntemi ile kaynak edilmiştir ve uygun kaynak parametreleri belirlenmiştir. Uygunluk kontrolü görsel ve mekanik testler ile sağlanmıştır. AZ31B magnezyum alaşımlı sac malzemeler üniversal freze tezgahında farklı takım ve devir sayılarında nokta kaynağı ile birleştirilmiştir. Kaynak yapılan parçalardan standart çekme numuneleri hazırlanarak çekme testine tabi tutulmuştur. Kaynak bölgesinin sertlik testleri yapılmıştır. Deneysel çalışmanın sonuçları kullanılan pimin geometresi ve devir sayısının mekanik özellikler üzerinde etkili olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In the defense industry and air transportation, lightness and strength are important. For this reason, magnesium alloys are preferred in these and similar sectors due to their lightness and specific strength properties. In addition, good processability, easy recycling, high thermal conductivity, dimensional stability and damping, and good electromagnetic protection are among its important properties. Magnesium is not a material used alone. Because its toughness value and strength are low. These mechanical properties can be improved by alloying magnesium. Magnesium alloys are used not only in the defense industry and aviation sectors, but also in sectors such as mobile phones, automotive, computers, and sports equipment. It is also used as an implant material in the health sector. In this study, magnesium alloy AZ31B material was welded by friction stir spot welding method and appropriate welding parameters were determined. Conformity control was provided by visual and mechanical tests. AZ31B magnesium alloy sheet materials were joined by spot welding in a universal milling machine with different tools and speeds. Standard tensile samples were prepared from the welded parts and subjected to tensile tests. Hardness tests of the weld area were performed. The results of the experimental study showed that the geometry and the speed of the pin used are effective on the mechanical properties.