Yüksek mertebeden homotopi normal dönüşümler
Higher dimensional homotopy normal maps
  1. Tez No: 941703
  2. Yazar: EMRAH CEYRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL ULUALAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tez 5 bölümden olu¸smaktadır. Birinci bölümde tezde kullanılacak olan temel kavramlara yer verilmi¸stir. ˙Ikinci bölümde Farjoun ve Segev (2010) de; Bar yapılandırmasını kullanarak, bir simplisel küme elde etmi¸slerdir. N bir grup ve X bir küme olmak üzere f : N −→ X bir fonsiyon oldugunda ve ˘ N grubu X'e x n = x f(n) ¸seklinde etki ettiginde Bar( ˘ X,N) ile bir simplisel küme olu¸sturulmaktadır. Eger ˘ f fonksiyonu üzerinde bir normal dönü¸süm yapısı varsa, Bar(G , N) üzerinde bir simpliselgrup yapısı olu¸sturulmaktadır. Burada X = G gibi bir grup ve f'de bir homomorfizm alınmı¸stır. Tersine; Bar(G , N) simplisel kümesi üzerinde bir simplisel grup yapısı varken f : N −→ G homomorfizmi üzerinde bir normal dönü¸süm yapısının verildigi gösterilmi¸stir. Bu tezde, ˘ ∂ bir çaprazlanmı¸s modül ve f de bir grup homomorfizmi olmak üzere ∂ 'ın f üzerine etkisinin nasıl oldugu tanımlanmı¸stır. ˘ α : ∂ −→ f : N1 α1 / λ ′  N2 λ  X1 α2 /X2 bir ikili dönü¸süm tanımının nasıl oldugu ve ˘ ∂ 'ın f üzerine α vasıtasıyla nasıl etki ettigi˘ tanıtılmı¸stır. Daha sonra α üzerinde ikili normal dönü¸süm yapısı tanıtılmı¸s ve α bir ikili normal dönü¸süm oldugunda elde edilen Bar( ˘ G , N) bisimplisel kümesi üzerinde bir bisimplisel grup yapısının var oldugu ispatlanmı¸stır. ˘ α üzerinde bir binormal dönü¸süm yapısı var oldugunda yukarıda verilen kare diyagramın Walery ve Loday (1981) ˘ tarafından tanımlanan çaprazlanmı¸s kareye denk geldigi görülmü¸stür. Tersine Bar( ˘ G , N) bisimplisel kümesi üzerinde bir bisimplisel grup yapısı var oldugunda ˘ α : ∂ −→ f ikili dönü¸sümü üzerinde bir binormal dönü¸süm yapısının var oldugu ispatlanmı¸stır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. The first chapter covers the fundamental concepts used in the thesis. In the second chapter, Farjoun and Segev (2010) used the Bar construction to obtain a simplicial set. Given a group N and a set X, when a function f : N −→ X is defined, and the group N acts on X as x n = x f(n), a simplicial set is created with Bar(X.N). If the function f has a normal map structure, then a simplicial group structure is formed on Bar(G,N). Here, X = G is a group, and f is taken as a homomorphism. Conversely, it is shown that if a simplicial group structure exists on the simplicial set Bar(G,N), then a normal map structure exists on the homomorphism f : N −→ G . In this thesis, the action of ∂ , a crossed module, on f , a group homomorphism, is defined. The double map α : ∂ −→ f is introduced as follows: N1 α1 / λ ′  N2 λ  X1 α2 /X2 The concept of how ∂ acts on f via α is defined. Then, a binary normal map structure on α is introduced, and it is proven that when α is a binary normal map, a bisimplicial group structure exists on the bisimplicial set Bar(G,N). When a binormal map structure exists on α , it is shown that the square diagram defined by Walery and Loday (1981) corresponds to the crossed square. Conversely, it is proven that when a bisimplicial group structure exists on the bisimplicial set Bar(G,N), a binormal map structure exists on the double map α : ∂ −→ f .