Seneca'da tanrısal öngörü ve kötülük problemi
Divine providence and the problem of evil in Seneca
- Tez No: 941715
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma kötülük problemini Seneca'nın düşünceleri bağlamında ele almayı amaçlamaktadır. Nitel araştırma yöntemlerinden içerik analizi yapılarak hazırlanan bu çalışmada Seneca'nın De Providentia ve Ad Luciluim Epistulae Morales adlı eserleri incelenmiştir. İçerik analizi ile ulaşılan sonuçlara göre Seneca panteist bir filozof olarak kötülük problemine dair birçok teodise ileri sürmüş, evrende var olan ve insan üzerinde etkili olan kötülüğün tek başına hiçbir anlam ifade etmediği kanaatine ulaşılmıştır. Seneca olası kötülükleri ya insanın kendi iradesiyle doğaya uygun davranmadığı için ya da Tanrı'nın insanları sınayarak onları daha güçlü varlıklar yapmak istemesiyle aslında kötülük değil iyilik yapmış olmasıyla açıklamıştır. Birçok filozofun yaptığı gibi Seneca da Tanrı'nın varlığı ile evrendeki kötülükleri uzlaştırma çabasına gitmiştir. Seneca'nın kötülük problemine dair yaklaşımını ifade ettiği en kritik kavramın ise“yazgı”olduğu görülmektedir. Ona göre insanın yazgıya sabretmesi ve ortaya çıkan her türlü durumu da hoşnutlukla kabul etmesi gerekir. Böylece tanrısal yazgıya boyun eğilirse güçlüklerin üstesinden gelinebilecek ve kötülük diye yorumlanan şeyin de aslında iyilik olarak gizlendiğinin farkına varılacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to address the problem of evil in the context of Seneca's thoughts. In this study, which was prepared by using content analysis, one of the qualitative research methods, Seneca's works De Providentia and Ad Luciluim Epistulae Morales were examined. According to the results obtained through content analysis, Seneca, as a pantheist philosopher, put forward many theodicies regarding the problem of evil, and it was concluded that the evil that exists in the universe and affects humans does not mean anything on its own. Seneca explained possible evils as either man's own will not acting in accordance with nature or God's desire to test humans and make them stronger beings, and thus actually doing good instead of evil. Like many philosophers, Seneca also tried to reconcile the existence of God with the evil in the universe. It is seen that the most critical concept that Seneca expressed in his approach to the problem of evil is“fate”. According to him, man should be patient with fate and accept any situation that arises with pleasure. Thus, if one submits to divine destiny, difficulties can be overcome and one will realize that what is interpreted as evil is actually disguised as good.