Diffüz büyük B hücreli lenfoma hastalarında tedavi öncesi ve tedavi sonrası F-18 FDG PET/BT'de metabolik parametrelerin karşılaştırılması ve prognostik önemi
Comparison of metabolic parameters in pre-treatment and post-treatment in F-18 FDG PET/CT in patients with diffuse large B cell lymphoma and prognostic significance
- Tez No: 941717
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA PAYDAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada 80 Diffüz Büyük B Hücreli Lenfoma (DBBHL) olgusunda F-18 FDG PET/BT semikantitatif parametreler [(SUVmax, en geniş lezyonun çapı (MTÇ), metabolik tümör volümü (MTV), bulky lezyon glikolizis (BLG), toplam MTV (TMTV), total lezyon glikolizis (TLG), tümör SUVmax/karaciğer SUVmax (TLr) ve parametrelerde değişim yüzdesi (ΔSUVmax, ΔMTV, ΔTLG)], ile Ann Arbor Evre, Deauville skorunun tedavi öncesi (0), tedavi arası(i) ve tedavi sonu(eot) değerleri kıyaslandı ve prognozla ilişkisinin araştırılması amaçlandı. Yaşayanlar ve ölenler arasında TMTV PET0, SUVmax PETi, Deauville PETi, TLr PETi, ΔSUVmax PETi, ΔTLG PETi ortalama değerlerinde anlamlı farklılık bulundu. Yaşayanlar ve ölenler veya nüks olanlar arasında MTÇ PET0, MTV PET0, BLG PET0, SUVmax PETi, SUVmax PETeot, TMTV PET0, TMTV PETi, TMTV PETeot, TLG PET0, TLG PETi, TLG PETeot, Deauville PETi, Deauville PETeot, TLr PETi, TLr PETeot, ΔSUVmax PETi, ΔSUVmax PETeot, ΔTMTV PETi, ΔTMTV PETeot, ΔTLG PETi, ΔTLG PETeot ortalama değerleri arasında anlamlı farklılık saptandı. Yaşayanlar ve ölenlerde ROC analizinde kesim noktası TMTV PET0 için 195, ΔSUVmax PETi için 101 olarak hesaplandı. Yaşayanlar ve nüks olanlarda yapılan ROC analizinde kesim noktası MTÇ PET0 için 5,675; MTV PET0 için 39,5; BLG PET0 için 530,900; TLG PET0 için 1821, TMTV PET0 172,5; ΔTLG PETi için 99,94 olarak hesaplandı. Nüks ve yaşayanlarda MTÇ PET0, MTV PET0, BLG PET0, TLG PET0, TMTV PET0, ΔTLG PETi'nin ROC eğrilerindeki kesim noktasına göre elde edilen değerlerin üzerinde ve altında kalanlarda hastalıksız sağkalım süresinde anlamlı farklılık bulundu. Araştırmamızın sonuçları DBBHL'de semikantitatif PET/BT parametrelerinin prognozu öngörmede yardımcı olabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
F-18 FDG PET/CT semiquantitative parameters [(SUVmax, diameter of the largest lesion (MTD), metabolic tumor volume (MTV), bulky lesion glycolysis (BLG), total MTV (TMTV), total lesion glycolysis (TLG), tumor SUVmax/liver SUVmax (TLr) and percentage change in parameters (ΔSUVmax, ΔMTV, ΔTLG)] were compared with Ann Arbor Stage, Deauville score pre-treatment (0), inter-treatment (i) and end-of-treatment (eot) values in 80 Diffuse Large B Cell Lymphoma (DLBCL) cases and aimed to investigate their relationship with prognosis in this study.Significant differences were found in the mean values of TMTV PET0, SUVmax PETi, Deauville PETi, TLr PETi, ΔSUVmax PETi, ΔTLG PETi between survivors and deceased.A significant difference was found between the mean values of MTD PET0, MTV PET0, BLG PET0, SUVmax PETi, SUVmax PETeot, TMTV PET0, TMTV PETi, TMTV PETeot, TLG PET0, TLG PETi, TLG PETeot, Deauville PETi, Deauville PETeot, TLr PETi, TLr PETeot, ΔSUVmax PETi, ΔSUVmax PETeot, ΔTMTV PETi, ΔTMTV PETeot, ΔTLG PETi, ΔTLG PETeot between survivors and those who died or had relapse.In ROC analysis for survivors and deceased, the cut-off point was calculated as 195 for TMTV PET0 and 101 for ΔSUVmax PETi.In the ROC analysis performed on survivors and those with relapse, the cut-off point was calculated as 5.675 for MTD PET0; 39.5 for MTV PET0; 530.900 for BLG PET0; 1821 for TLG PET0, 172.5 for TMTV PET0; and 99.94 for ΔTLG PETi.A significant difference was found in disease-free survival time between relapsed and survivors in those above and below the values obtained according to the cut-off point in the ROC curves of MTD PET0, MTV PET0, BLG PET0, TLG PET0, TMTV PET0, ΔTLG PETi.The results of our study showed that semiquantitative PET/CT parameters may be helpful in predicting prognosis in DLBCL.