Association of the lewis genotype with subclinical carotid atherosclerosis and major cardiovascular risk factors: The Atherosclerosis Risk in communities (ARİC) study.
Lewis genotipinin subklinik kartoid aterosklerozu ve majör kardiyovasküler risk faktörleri ile ilişkisi: The Atherosclerosis Risk in Communities (ARIC) çalışması
  1. Tez No: 941720
  2. Yazar: BANU ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GERARDO HEİSS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Genetik, Kardiyoloji, Genetics, Cardiology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of North Carolina at Chapel Hill
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Epidemiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 337
Özet
Lewis (a-b-) kan grubuna sahip kişilerin diğer fenotiplere kıyasla kardiyovasküler hastalık risk faktörleri (KVH) açısından iki kat risk taşıdıkları gösterilmiş ise de, bu tür bir ilişkinin altında yatan faktörler bilinmemektedir. Lewis sitemi ile klinik KVH arasında eğer bu tür bir ilişki varsa, benzer bir ilişkinin non-invazif yöntemlerle gösterilen karotid aterosklerozu ile de olması beklenir. Lewis fenotipi ölçümlerinin validite ve tekrar edilebilirlik sorunlarına karşılık, Lewis genotiplemesinde bu tür sorunlar daha azdır ve yapılabilir. Bu çalışmada toplum-tabanlı bir örnekte Lewis genotip ve allel frekanslarının dağılım incelenmiş; FUT-3 geninin (lokus 59, 1067, 202, ve 314'te yer alan) 4 yaygın mutasyonu veya bunların kombinasyonlarının kardiyovasküler risk faktörleri ile olan ilişkisi çalışılmış; karotid aterosklerozuna dayalı olarak Lewis genotipi ile asemptomatik karotid aterosklerozu arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırma ARIC kohortu içine yerleştirilmiş her biri kesitsel olmak üzere 2 çalışmadan oluşmaktadır. Lewis genotipi seçilmiş 4 lokustaki nokta mutasyonların farklı kombinasyonları ile bu alanların her birindeki“yüksek risk”genotipi için ayrı ayrı incelenmiştir. Lewis genotip, haplotip ve alel frekanslarının ırk özelinde farklılık gösterdiği saptanmıştır. Avrupalı Amerikalılarda seçilmiş lokulaslardaki muatsyon sayısı az (%0.3-%5.0). Çalışılan 4 lokustaki mutant alel frekansı %7.1 ile %21.7 arasında değişmektedir. ARIC kohortunun başlangıç muayenesi itibarı ile tüm 4 lokus açısından wild type olan kişi yüzdesi 47 olarak saptanmıştır. Lewis-negatif genotip yaygınlığı Avrupa kökenli Amerikalılarda % 11.6% ve Afrika kökenli Amerikalılarda %9.9% olarak bulunmuştur. Çalışma bulguları çalışılan nokta mutasyonların Lewis-negatif fenotipi tanımlamakta Afrika kökenli Amerikalılarda fazla açıklayıcı olmadığını düşündürmüştür. Lewis-positif genotype kıyasla Lewis-negatif genotip düşük faktör VIIIc, düşük vWF, and düşük diastolic kan basıncı ile daha ilişkili bulunmuştur. Lewis-negatif genotipi olanlarda carotid aterosklerozu Lewis-positiflere kıyasla 1.23 (%95 GA= 0.70-2.16) kattır. Öte yandan, yaş, cinsiyet ve ırk/Merkez için uyarlanma yapıldığında carotid atheroskleroz benzer bulunmuştur. Lwes genotipinin carotid atherosklerozu üzerine etkileri modelleres fibrinojen, vWf, beyaz küre sayısı, albumin ve sigar içme durumu eklendiğinde belirgin azalmaktadır. Bu bulguışığında, eğer Lewis genotip ile asemptomatik karotid ateroskelerozu arasında gerçek bir ilişki varsa bunun inflamatuar bir komponenti olduğunu düşündürmektedir. Lewis genotipinin çalışılan lokuslar açısından“yüksek riskli”genotip ile karotif ateroskelrozu arasında sürekli bri ilişki gözlenmemiş olamsı sebebi ike KVH risk faktörleri üzerinden hastalık bulguları oluşturmada Lewis geotipi ilşe bir ilişki varsa, bu ilişki KVH genleri ile olan bir linkage disequilirium yerine enzimatik aktivite etkileri üzerinden olması daha olası düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
Individuals with Lewis (a-b-) histo-blood group are approximately twice as likely to have coronary heart disease (CHD) as individuals with other phenotypes, but the reasons for such an association are unknown. If there is a true association of Lewis system with clinical CHD, then there may be a similar association with atherosclerosis as measured non-invasively. Lewis phenotyping suffers from problems of validity and repeatability. Lewis genotyping is less prone to such problems, and feasible. This study examined the distribution of Lewis genotype and allele frequencies in a population-based sample; it investigated whether the four common mutations of the FUT-3 gene (at sites 59, 1067, 202, and 314), or combinations of these mutations are associated with variations in the distributions of cardiovascular risk factors; and it asessed the association of Lewis genotype with asymptomatic carotid atherosclerosis, as indexed by carotid IMT. The study included two components, each cross-sectional in design, based on data from the ARIC cohort. Lewis genotype was defined as a combination of point mutations at four nucleotide positions, and also as the 1at risk“ genotype at any of these sites. Lewis genotype, haplotype, and allele frequencies varied by race. In European-Americans the prevalence of a mutant genotype at individual loci was not rare (0.3-5.0%). And hat mutant allele frequencies ranged fromn7.1% to 21.7% at the four sites examined. Forty-seven percent of the ARIC cohort at baseline had wild genotype at all four loci. The Lewis-negative genotype was estimated to occur in 11.6% of European-American, add 9.9% of African-Americans. The study suggested that the point mutations studied are not highly explanatory of the Lewis-negative phenotype in African-Americans. Compared to Lewis-positive genotype, the Lewis-negative genotype was found to be statistically significantly associated with lower factor VIIIc, lower vWF, and lower diastolic blood pressure . Individuals with the Lewis-negative genotype were found to be 1.23 (95% CI_ 0.70-2.16) times as likely to have carotid atherosclerosis as individuals with Lewis-politive genotype, adjusting for age, gender, and race/center. The effect of Lewis genotype on carotid atherosclerosis was abolished after inclusion of fibrinogen, vWf, whit blood cell count, albümin, and cigarette smoking into multiple logistic regression model. This finding suggests that is there is a true association between Lewis-negative phenotype and asymptomatic carotid atherosclerosis, it could have an inflammatory component. An effect of Lewis genotype on CVD risk factors for disease manifestations, if present, is more likely to occur through effects on enzyme activity rather than via linage disequilibrium with a CVD gene, as suggested by the lack of consistent association between carotid atherosclerosis and the Lewis ”at risk genotype at individual sites.