Elektrikli araçlar için optimal kayma ve patinaj kontrolü: Bir model öngörülü kontrol yaklaşımı
Optimal slip and skid control for electric vehicles: A model predictive control approach
- Tez No: 941735
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞLAR UYULAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tezde, model öngörülü kontrol sistemiyle elektrikli araç için kayma kontrol sistemi tasarlanmıştır. Araç için MATLAB/Simulink programları kullanılarak araç dinamiklerini tanımlayan bir matematiksel model temel alınmıştır. Geliştirilen kayma kontrol sistemi, araç kayma oranını etkin bir şekilde kontrol ederek değişken yol parametrelerine ve koşullarına karşı dayanıklılık göstermesi hedeflenmiştir. Bu çalışma, frenleme mesafesinin kısaltılması, çekişin artırılması ve manevra kabiliyetinin geliştirilmesi konularındaki etkilerini ortaya koymaktadır. Elektrikli araçların dinamiklerini modelleyen bu çalışma, özellikle değişken yol koşulları altında sistem performansını artırmayı hedeflemektedir. Kayma kontrolü, araç tekerleklerinin yol yüzeyine olan tutunma kuvvetlerini optimize ederek araç güvenliği ve stabilitesini sağlamayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda sürüş sırasında kayma oranını düzenlemek için kontrol teknikleri uygulanmıştır. Ayrıca bu kontrol yapısı ile elektrikli araç teknolojisindeki sürdürülebilir ve güvenli mobilite hedeflerine katkıda bulunma potansiyeline sahiptir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a slip control system for electric vehicles is designed using a model predictive control approach. A mathematical model that defines the vehicle dynamics was developed using MATLAB/Simulink software. The proposed slip control system aims to effectively regulate the slip ratio of the vehicle while ensuring robustness against varying road parameters and conditions. This study highlights the effects of the system in terms of reducing braking distance, increasing traction, and enhancing maneuverability. This study, which models the dynamics of electric vehicles, aims to enhance system performance, particularly under varying road conditions. Slip control seeks to optimize the traction forces between the vehicle's tires and the road surface to ensure vehicle safety and stability. In this context, control techniques have been applied to regulate the slip ratio during driving. Furthermore, this control structure has the potential to contribute to the goals of sustainable and safe mobility in electric vehicle technology.