İngilizce öğretiminde alımlama becerilerinin sınanmasında ölçme türleriyle ilgili bir eylem araştırması
English language teaching action research on receptive language testing types
- Tez No: 941734
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SILA AY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışma bir eylem araştırması olup İngilizce öğretiminde alımlama becerilerinin ölçülmesinde ölçme türlerinin etkisini incelemeyi amaçlamıştır. Araştırma, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı, Düzce'de bulunan bir ortaokulda öğrenim gören A1 düzeyi 186 öğrenci ile 8 hafta süreyle yürütülmüştür. Öğrencilere açık uçlu ve kapalı uçlu sorulardan oluşan dört adet dinlediğini anlama ve dört adet okuduğunu anlama sınavı uygulanmıştır. Her bir sınav iki bölümden oluşmuş; birinci bölümde açık uçlu, ikinci bölümde kapalı uçlu sorular sorulmuştur. Öğrencilerin her bir bölümden aldığı puanlar ayrı ayrı değerlendirilmiştir. Araştırma kapsamında dinlediğini anlama ve okuduğunu anlama başarı düzeyleri ile ölçme türlerinin bu başarı düzeyine etkisi ayrı ayrı değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, İngilizce öğretiminde alımlama becerilerinin ölçülmesinde açık uçlu sorular kullanılan bir sınav ile kapalı uçlu sorular kullanılan bir sınavın sonuçları arasında farklılıklar olduğunu göstermektedir. Öğrencilerin hem dinlediğini anlama hem de okuduğunu anlama sınavlarında kapalı uçlu sorular sorulduğu bölümlerde daha başarılı olduğu görülmüştür. Ayrıca alımlama becerilerinde öğrencilerin başarısı cinsiyet değişkenine göre fark oluşturmaktadır. Her iki beceride ve her iki ölçme türünde kız öğrencilerin, erkek öğrencilerden daha başarılı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study is an action research and it aims to analyze the effects of testing types on testing receptive skills in English language teaching. The research has been administered during eight weeks in 2023-2024 academic year with 186 A1 level students studying in a secondary school affiliated with the Ministry of National Education, located in Düzce. Four listening comprehension and four reading comprehension tests, which include open-ended questions and close-ended questions, have been conducted to the students. Each test consists of two parts; open-ended questions in the first part, close-ended questions in the second part. The marks which the students get from each part have been anaylized separately. In the scope of research, success levels of listening comprehension and reading comprehension, and the effect of testing types on that success have been evaluated one by one. The results obtained shows that there are differences between the tests consisting of open-ended questions and the tests consisting of close-ended questions used in testing receptive skills in English language teaching. It has been seen that students are more successful in the tests consisting of close-ended questions in both listening comprehension and reading comprehension. Moreover, the student success in receptive skills makea a difference according to the gender variable. Female students are more successful than male students in both skills and in both testing types.