Siyasal kavramlar olarak bellek ve umut
Memory and hope as political concepts
- Tez No: 941749
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ KARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Siyasal Bilimler, Philosophy, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 244
Özet
Anımsama ve unutuş niteliklerine sahip olan bellek ile ilke ve bekleyiş olarak umudun; biri geçmişe diğeri geleceğe yönelik salt zamansal kavramlar olarak anlaşılmasından öte varlığa ilişkin kavramlar olduğu; buradan doğru da siyasal kavramlar olduğunun savunulduğu bu tezde, geçmiş ve geleceği içinde barındıran bir 'şimdi'deki geçmişi gelecekte inşa etmeyi amaçlayan bir umudun imkanı araştırılmaktadır. Buradaki geçmiş, içinde bulunduğumuz şimdiki zamanın olmuş bitmiş geçmişi değil şimdiki zamanın ve onun geçmişinin de kaynağı olan geçmiş, tarih dışı olan bir geçmiştir. Toplumsal kuruluşun dışsallığı çerçevesinde tanımlanacak olan siyasallık da bu tarih dışı geçmişle var olmuştur. Topluluk, kuruluş anına dair bir anlatıya ve bu anlamda kolektif bir belleğe kaçınılmaz olarak ihtiyaç duyar. Zamanın kiri ve pası altında kalan kolektif belleğin diriltildiği, topluluğa yansıtıldığı ve topluluk tarafından paylaşıldığı durumlar reel-tarihte kesinti ve kopuşa yol açmaktadır. Bellek ve umut, 'şimdi'de üst üste bindiğinde varoluşsal siyasallıkları, toplumsal-tarihsel bir siyasallığa dönüşmekte ve insanların artık kendi bireysel çıkarları dışında hiçbir şeye bağlı olmadığı, kimsenin daha farklı ve daha iyi bir dünyayı tasarlayamadığı bir insanlıkta, mümkün olan alternatifin varlığına ve gerçekleştirilebilirliğine zemin hazırlamaktadır. Bu doğrultuda tezde, 'geçmişin belleğinin gelecek için bir savaş aracı' olarak umudu beslediği, ona can verdiği sonucuna ulaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis argues that memory, which has the qualities of remembering and forgetting, and hope, as principle and expectation, are not only temporal concepts, one for the past and the other for the future, but also concepts related to existence, and hence political concepts, and explores the possibility of a hope that aims to build the past in the future in a 'now' that contains both past and future. The past here is not the finished past of the present we are in, but the past that is the source of the present and its past, a past that is ahistorical. Politicality, which will be defined within the framework of the exteriority of social organization, came into existence through this ahistorical past. The community inevitably needs a narrative of the moment of its foundation and in this sense a collective memory. The situations in which the collective memory, which has remained under the dirt and rust of time, is resurrected, reflected on the community and shared by the community lead to an interruption and rupture in real-history. When memory and hope overlap in the 'now', their existential politicization turns into a social-historical politicization and paves the way for the existence and realizability of a possible alternative in a humanity where people are no longer bound by anything other than their own individual interests and where no one can design a different and better world. Accordingly, the thesis concludes that 'the memory of the past feeds hope as an instrument of war for the future' and gives it life.