Çocukluk çağı kanserinin aile sistemine etkileri üzerine nitel bir araştırma
A qualitative study on the effects of childhood cancer on the family system
  1. Tez No: 941748
  2. Yazar: RAHİYE BARUTCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP NAZLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırmanın amacı çocukluk çağı kanserinin aile sistemi üzerine etkilerinin ve ailelerin süreçteki ihtiyaçlarının incelenmesidir. Aile sisteminin değerlendirilebilmesi için Aile Danışmanlığı Süreç Yönetim Modelinde 9 boyutlu değerlendirme temel alınmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden fenomenoloji kullanılmıştır. Kanser tanısı almış ve ayaktan tedavi süreci devam eden çocuğa sahip 10 ebeveyn ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılarak veri toplama süreci gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler, içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Analiz sonucunda ailenin iç ve dış dinamikleri olarak iki tema ve sekiz kategori elde edilmiştir. Bulgular katılımcı alıntıları ile desteklenerek sunulmuştur. Yoğun ve yıpratıcı tedavi süreci, ailelerin günlük yaşam rutinin önemli ölçüde etkilemekte; buna bağlı olarak aile içindeki rol ve sorumluluk paylaşımında da çeşitli değişimler yaşanmaktadır. Bu süreçte aile kurallarında da değişimler yaşanmakta, özellikle teknoloji ile ilgili kurallar esnetilebilmektedir. Ebeveynler ise tedavinin getirdiği bakım yükü nedeniyle kendi bireysel ihtiyaçlarını geri planda tutarak öncelikli olarak ailelerine ve özellikle tedavi gören çocuklarına yönelmektedirler. Aynı zamanda süreç, aile içi etkileşim ve iletişim dinamiklerinde önemli değişimlere neden olmaktadır. Ebeveynlerin hasta çocuklarıyla daha fazla vakit geçirmesi aralarındaki iletişimi güçlendirirken sağlıklı kardeşlerde ihmal hissi yaratmaktadır. Süreçte ebeveynlerin psikolojik ve ekonomik ihtiyaçları belirgin hale gelmektedir. Geniş aile, sosyal çevre, tıbbi personel ve okul personeli ile kurulan ilişkiler de süreçten etkilenmektedir. Aileler, özellikle büyük ebeveynler ve akrabalardan destek alarak süreci yönetmeye çalışırken, bazı aileler bekledikleri desteği göremedikleri için hayal kırıklığı yaşamaktadır. Sosyal izolasyon, ebeveynlerin çevreyle etkileşimlerini kısıtlamaktadır ancak benzer deneyimler yaşayan ailelerle kurulan ilişkiler önemli bir sosyal destek kaynağıdır. Elde edilen bulgular sonucunda araştırmacılara, uygulayıcılara ve politika koyuculara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of childhood cancer on the family system and the needs of families in the process. In order to evaluate the family system, the 9-dimensional evaluation in the Family Counseling Process Management Model was taken as a basis. Phenomenology, one of the qualitative research methods, was used in the study. The data collection process was carried out through semi-structured interviews with 10 parents of children diagnosed with cancer and whose outpatient treatment process continues. The data obtained were analyzed by content analysis method. As a result of the analysis, two themes and eight categories were obtained as internal and external dynamics of the family. The findings are presented with participant quotations. The intensive and grueling treatment process has a significant impact on the daily routine of families, leading to changes in the division of roles and responsibilities within the family. In this process, changes in family rules are also experienced, especially rules related to technology may be relaxed. Due to the burden of care brought about by the treatment, parents prioritize their own individual needs and focus primarily on their families and especially their children undergoing treatment. At the same time, the process causes significant changes in family interaction and communication dynamics. While parents spending more time with their sick children strengthens the communication between them, it creates a feeling of neglect in healthy siblings. In the process, the psychological and economic needs of parents become apparent. Relationships with extended family, social environment, medical and school personnel are also affected. While families try to manage the process with the support of grandparents and relatives, some families experience disappointment because they do not receive the support they expect. Social isolation limits parents' interactions with the environment, but relationships with families with similar experiences are an important source of social support. As a result of the findings, recommendations were made for researchers, practitioners and policy makers.