Sektörel reel efektif döviz kuru oynaklığının Türkiye-Avrupa Birliği ticaretine etkileri
The effects of sectoral real effective exchange rate volatility on Türkiye-European Union trade
  1. Tez No: 941750
  2. Yazar: AYŞE AKCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SARİYE BELGİN AKÇAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Uluslararası Ticaret, Economics, Finance, International Trade
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği ve Uluslararası Ekonomik İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi-Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Dışa açık bir ekonomiye sahip ülkelerde, reel döviz kuru oynaklığı ile dış ticaret arasındaki ilişki, bu ülkelerin ekonomileri için uygun bir ticaret politikası oluşturulabilmeleri açısından stratejik bir öneme sahiptir. Ayrıca, toplam ticaretinin büyük bir kısmını tek bir ülke veya bölge ile gerçekleştiren ülkeler için döviz kuru oynaklıklarının analizi daha da önem kazanmaktadır. Türkiye de bu grupta yer alan ülkelerden birisidir. Türkiye'nin hem ihracat hem de ithalat açısından ilk sıradaki ticaret ortağı, Avrupa Birliği (AB)'dir ve Türkiye toplam ticaretinin yaklaşık yarısını AB ile gerçekleştirmektedir. Bu nedenle bu çalışmada döviz kuru oynaklığı ve dış ticaret arasındaki ilişki değerlendirilirken, Türkiye açısından yalnızca AB ile gerçekleştirilen dış ticaret ele alınmış ve ayrıca Türkiye'nin dış ticaretinde en büyük paya sahip sanayii olması nedeniyle imalat sanayinin alt sektörleri için analizler gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamında ele alınan her bir ülke için dış ticaret ağırlıklarına göre hesaplanan sektörel reel efektif kur serilerinden üretilen oynaklık serileri yardımıyla da döviz kuru oynaklıklarının Türkiye'nin AB ile olan ticareti üzerinde herhangi bir etkisi olup olmadığı gecikmesi dağıtılmış otoregresif sınır testi (ARDL) yaklaşımıyla incelenmiştir. Ampirik analizin bulguları, döviz kuru oynaklıklarının imalat sanayinin alt sektörlerini aynı şekilde etkilemediğine işaret etmektedir. Döviz kuru oynaklığının, bazı sektörlerde ihracat veya ithalata olumlu etkisi olduğu, bazı sektörlerde bu etkinin olumsuz olduğu fakat sektörlerin çoğunda sonucun anlamsız çıktığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In countries with open economies, the relationship between real exchange rate volatility and foreign trade is strategically important in establishing an appropriate trade policy for the economies of these countries. In addition, the importance of exchange rate volatility increases for a country that conducts most of its total trade with a single country or a region. Türkiye is one of those countries. In terms of both exports and imports, Türkiye's top trading partner is the European Union (EU) with whom Türkiye conducts approximately half of its total trade. Therefore, in this study while evaluating the relationship between exchange rate volatility and foreign trade, only the EU countries were taken into consideration and analyses were conducted for the sub-sectors of the manufacturing industry, as it is the industry with the largest share in Türkiye's foreign trade. With the help of the volatility indexes -produced from sectoral real effective exchange rate series which were calculated according to the foreign trade weights of each country considered within the study- whether exchange rate volatilities have any effect on Türkiye's trade with the EU has been analyzed using the autoregressive distributed lag bounds test (ARDL) approach. The findings of the empirical analysis indicate that exchange rate volatility does not affect every sub-sector in the same way. While exchange rate volatility has a positive effect on exports or imports in some sectors, it has a negative effect on some others. Nonetheless the results are statistically insignificant for most of the sectors.