Ebla-Mari arasında yaşanan ekonomik ve ticari ilişkiler (M.Ö. 2380-2330)
Economic and commercial relations between Ebla-Mari (BC 2380-2330)
  1. Tez No: 941754
  2. Yazar: AYŞE SAKARYA İRMAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İRFAN ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Ancient Linguistics and Cultures
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sümeroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 277
Özet
Tez konusu kapsamında Ebla çivi yazılı kaynaklarının yayımlandığı ARET (Archivi Reali di Ebla, Testi. Roma), ve MEE (Materiali Epigrafici di Ebla. Napoli) serilerinden faydalanılmıştır. Çalışma konumuz dahilinde bu serilerde yer alan metinler (TM.75.G.2342, TM.75.G.2367, TM.75.G.2420, TM.75.G.1953, TM.75.G.336, TM.75.G.12497, TM.75.G.2268) incelenmiştir. Bu belgeler arasında bulunan metinler (TM.75.G.2367, TM.75.G.1953) M.Ö. III. Binyıl'da, Ebla krallığının sürekli yakın temas kurduğu Mari hakkında bilgi edinmemizi sağlamaktadır. Böylelikle Ebla-Mari arasında ekonomi ve ticaret hakkında da bilgi sahibi olunmaktadır. Ayrıca bu metinlerin incelenmesine dijital ortamda erişim sağladığımız EbDA (Ebla Digital Archives) sitesi katkı sağlanmıştır. Ebla ile ilgili literatür taraması yaparken E. Scarpa'ın (The City of Ebla A Complete Bibliography of Its Archaeological and Textual Remains) bibliyografya kitabından büyük oranda faydalanılmıştır. Sistemli bir şekilde en güncel kaynakların bu kitapta sınıflandırılması çalışmamızı bütünüyle kolaylaştırmıştır. Ebla dili ve Ebla arşivleri üzerine makalelerin yayımlandığı Eblaitica (Essays on the Ebla Archives and Eblaite Language) adlı kitab serilerinden de istifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the thesis, ARET (Archivi Reali di Ebla, Testi. Roma), MEE (Materiali Epigrafici di Ebla. Napoli) the series of Ebla cuneiform sources published were used. Within the scope of our study, the texts in these series (TM.75.G.2342, TM.75.G.2367, TM.75.G.2420, TM.75.G.1953, TM.75.G.336, TM.75.G.12497, TM.75.G.2268) were examined. The texts found among these documents (TM.75.G.2367, TM.75.G.1953) provide us with information about Mari, with which the kingdom of Ebla had close relations in the 3rd millennium BC. In addition, the EbDA (Ebla Digital Archives) website, which provides digital access to the examination of these texts, has contributed. While conducting the literature review on Ebla, E. Scarpa's bibliography book (The City of Ebla A Complete Bibliography of Its Archaeological and Textual Remains) was greatly utilized. The systematic classification of the most up to date sources in this book made our work much easier. The book series Eblaitica (Essays on the Ebla Archives and Eblaite Language), which published articles on Ebla language and Ebla archives, was also used.