Sanal radar almaç dizileri ile geniş bant deniz karmaşasının bastırılması
Sea clutter rejection using virtual radar receiver arrays
- Tez No: 941790
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İMAM ŞAMİL YETİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Electrical and Electronics Engineering, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Radar sistemlerinde deniz karmaşasının bastırılması, geniş bant deniz yansısı içindeki belirli hedeflerin deniz yüzeyindeki Doppler frekanslarının dar bant dizi işleme kullanılarak ayırt edilememesinden dolayı önemli bir zorluk oluşturmaktadır. Bu çalışmada, tek bir pasif sensörden elde edilen deniz yansılarının sanal bir alıcı dizisi kullanılarak genelleştirilmiş yan hüzme sadeleştirici (GSC) yöntemiyle ayrılması araştırılmıştır. Bir menzil hücresindeki deniz yansılarının, komşu hücrelerdeki yansılarla ilişkili olduğu, ancak hedeflere ait yanıtlardan farklılık gösterdiği gözlemlenmiştir. Sonuç olarak, radar yansımalarından uygun altuzaylar oluşturularak istenmeyen karmaşa bileşenlerinin bastırılması mümkün olmaktadır. Deneysel veri üzerinden elde edilen sonuçlar, önerilen her iki yaklaşımın da hedef-sinyal gücünü artırarak ve geniş bant deniz yansısını azaltarak sinyal-etkileşim artı gürültü oranının (SINR) iyileştirebildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Sea clutter suppression in radar is a challenging problem since the Doppler frequencies of certain targets on the sea surface cannot typically be distinguished from the broadband sea clutter using narrowband array processing. In this study, separation of sea clutter by a virtual sensor array derived from single passive sensor using generalised sidelobe canceller (GSC) is investigated. Clutter returns in one range gate tend to be correlated with those in neighbouring gates, while exhibiting disparities from the responses associated with targets. As a result, suitable subspaces can be formed from returned radar mixtures, which enables suppression of the unwanted clutter components. Results obtained using experimental data highlight that the proposed approaches can boost signal-to-interference-plus-noise ratio (SINR) by improving target-signal strength and mitigating broadband clutter.