Geleneksel küflü peynirlere has küflerin genetik özelliklerinin ve Penicillium roqueforti çeşitliliğinin belirlenmesi ve elde edilen izolatların peynir üretiminde kullanımı
Identification of genetic characteristics of filamentous fungi isolated from traditional mold-ripened cheeses and determination of Penicillium roqueforti diversity and utilization of the obtained isolates in cheese production
- Tez No: 941811
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU METİN, PROF. DR. MUHAMMET ARICI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gıda Mühendisliği, Mikrobiyoloji, Food Engineering, Microbiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu çalışmada, Türkiye küflü peynirlerine has küflerin izole edilmesi ve tanımlanması, elde edilen P. roqueforti izolatlarının genetik, teknolojik ve metabolik özellikleri ile popülasyon yapısının tespit edilmesi ve seçilen izolatlar ile peynir üretimi amaçlanmıştır. Çeşitli yörelerden temin edilen 30 küflü peynirden 86 izolat, moleküler yöntemler kullanılarak tanımlanmıştır. Bu izolatların çoğunluğunu Penicillium türlerinin, özellikle P. roqueforti'nin oluşturduğu (n = 66) belirlenmiştir. Önceki çalışmalarda tanımlanmış 54 P. roqueforti izolatı ile birlikte tüm P. roqueforti izolatlarında (n = 120), peynir küflerinde görülebilen Wallaby ve CheesyTer yatay gen transfer bölgeleri tespit edilmiştir. P. roqueforti izolatlarının eşey genotipi dağılımı, %95 oranında MAT1-2 lehine belirlenmiştir. Morfolojik incelemede, patates dekstroz agar besiyerinde 7 morfotip tespit edilmiştir. P. roqueforti izolatlarının popülasyon yapısı, üç mikrosatelit bölgesi kullanılarak değerlendirilmiş ve 36 haplotip tespit edilmiştir. Farklı haplotipler arasından seçilen 20 izolatın 5 polimorfik lokus (cmd, benA, proq235, proq631 ve proq845) dizilimleri kullanılarak filogenetik analizler yapılmış ve Türkiye izolatlarının küresel izolatlardan farklılıkları tespit edilmiştir. İzolatların teknolojik özellikleri (misel gelişimi, tuza dayanıklılık, proteolitik ve lipolitik aktivite), besiyerinde incelenmiş ve temel bileşen analiziyle, üç grupta toplandıkları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to isolate and identify molds specific to Turkish mold-ripened cheeses, characterize the genetic, technological, and metabolic properties of the Penicillium roqueforti isolates obtained, determine their population structure, and produce cheese using selected isolates. Eighty-six isolates from 30 mold-ripened cheeses collected from various regions were identified using molecular methods. The majority of these isolates were Penicillium species, particularly P. roqueforti (n = 66). Along with 54 previously identified P. roqueforti isolates, the horizontal gene transfer regions (Wallaby and CheesyTer) known to occur in cheese molds, was detected in all P. roqueforti isolates (n = 120). The distribution of mating genotypes among P. roqueforti isolates were found to be predominantly in favor of MAT1-2 (95%). Morphological analysis revealed seven morphotypes on potato dextrose agar. The population structure of P. roqueforti isolates was assessed using three microsatellite regions, identifying 36 haplotypes. Phylogenetic analyses were performed on 20 isolates selected from different haplotypes using sequences of five polymorphic loci (cmd, benA, proq235, proq631, and proq845), and differences between Turkish and global isolates were identified. The technological properties of the isolates (mycelial growth, salt tolerance, proteolytic, and lipolytic activities) were examined on culture media, and principal component analysis revealed that they clustered into three groups.