Çağdaş Yunan sanatında Akdeniz imgesi
The image of the Mediterranean in contemporary Greek art
- Tez No: 941825
- Danışmanlar: PROF. DR. RAGIP TARANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Bu çalışma, Akdenizlilik ekseninde Çağdaş Yunan Sanatının tarihsel ve kültürel bağlamda incelenmesini amaçlamaktadır. Akdeniz coğrafyasının kültürel kodları, sanat üretiminde estetik ve kavramsal bir ifade aracına dönüşmüştür. Bu çerçevede, doğa, mitoloji ve ışığın sanatsal imge yaratımına katkısı irdelenmiştir. Eagleton (2010), bireyin toplumla ilişkisi üzerinden oluşan estetik söylemin, sanatın çağdaş bağlamda toplumsal dönüşümlerle şekillendiğini savunur (Eagleton, 2010: 47). Batur (1997) ise çağdaş sanatçının sürekli kendini yenileyerek toplumsal gerçekliğe duyarlı bir üretim gerçekleştirdiğini belirtir (Batur,1997: 125) Akdeniz kültürü; tarih boyunca birçok medeniyetin izlerini taşıyarak çok katmanlı bir yapı oluşturmuş, bu yapı sanata da yansımıştır. Nietzsche'nin (2010) de vurguladığı gibi, Akdenizli estetik anlayış, insan doğasıyla iç içe geçmiş düşsel imgelerle yaşamı yorumlar (Nietzsche, 2010: 25-26) . Hegelci yaklaşıma göre ise sanat, ulusların kültürel zenginliğini yansıtan, durağanlıktan uzak bir bilinç hâlidir (Hegel, 2018: 25). Bu bağlamda, Akdenizli kimlik, çağdaş sanatta imgeler aracılığıyla kendini ifade eden bir yapı kazanmıştır. Çalışma; kültürel ve sanatsal gelişmelerin çağdaş sanat üzerindeki etkilerini, Yunan sanatçılar özelinde analiz eder. Yöntem olarak disiplinlerarası bir yaklaşım benimsenmiş; imge, kimlik ve sanat ilişkisinde, geçmişin kültürel mirasının çağdaş sanatla kurduğu bağ ortaya konmuştur. Multimedya, performans, enstalasyon gibi ifade biçimleri üzerinden, sanatın dönüşüm süreçleri değerlendirilmiştir. Araştırmanın temel amacı; Çağdaş Yunan Sanatı'nı Akdenizlilik kavramı çerçevesinde anlamak ve kültürel kimliğin sanattaki izdüşümlerini analiz etmektir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine Contemporary Greek Art within the historical and cultural context of Mediterraneanism. The cultural codes of the Mediterranean geography have transformed into aesthetic and conceptual tools in artistic production. In this framework, the contribution of nature, mythology, and light to the creation of artistic imagery is explored. Eagleton (2010) argues that aesthetic discourse, formed through the individual's relationship with society, is shaped by social transformations in the contemporary art context (Eagleton, 2010: 11). Batur (1997) states that the contemporary artist continually renews themselves and produces work that is sensitive to social realities (Batur, 1997: 125). Mediterranean culture, bearing the traces of many civilizations throughout history, has formed a multilayered structure, which is also reflected in art. As Nietzsche (2010) emphasized, the Mediterranean aesthetic perspective interprets life through dreamlike images intertwined with human nature (Nietzsche, 2010: 25-26). According to the Hegelian approach, art is a state of consciousness that reflects the cultural richness of nations and is far from being static. In this sense, the Mediterranean identity has gained an expressive structure in contemporary art through imagery (Hegel, 2018). The study analyzes the influence of cultural and artistic developments on contemporary art, focusing specifically on Greek artists. A multidisciplinary approach has been adopted; the connection between past cultural heritage and contemporary art is revealed through the relationship between image, identity, and art. Artistic transformation processes are evaluated through expressive forms such as multimedia, performance, and installation. The main aim of the research is to understand Contemporary Greek Art within the framework of Mediterraneanism and to analyze the reflections of cultural identity in art.