Heidegger'de hakikatin ve özgürlüğün olanağı olarak sanat
Art as the possibility of truth and freedom in Heidegger
  1. Tez No: 941833
  2. Yazar: EGE GÜLCE HAZAL ÖZÇINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK ARLI ÇİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu tezde Martin Heidegger'de hakikat, özgürlük ve sanat kavramları üzerinde durularak hakikatin sanat eserinde kendini açmasının olanağı ve bu olanağın özgürlükle ilişkisi tartışılacaktır. Heidegger'in tüm düşünsel soruşturmalarını Varlıkla ilişkili olarak ele alması nedeniyle tezin Birinci bölümünde onun 'Varlık' kavramından ne anladığı, bu kavrama kendi felsefi sistemi içinde yüklediği anlam ve önemi açıklanacak; ayrıca Varlığın ne olduğu, bir var olma tarzı olarak Dasein'ın dünyadaki yeri ve Varlığın hakikati incelenecektir. İkinci bölümde Varlık ve hakikat soruşturması sanat ile olan ilişkisinde incelenecek, sanat eserinin neliği ve bir insan deneyimi olarak sanat ortaya konacaktır. Sanat eseri ile hakikat ilişkisi açımlanmaya çalışılırken, gerçek anlamda sanatın, sanatçının ve sanat eserinin ne olduğu, diğer var olan ve Varlık tarzlarından farkı, Varlığın hakikatiyle ilişkisinde ortaya konulacak ve sanatın hakikatin ortaya çıkmasındaki ya da kendisini sunmasındaki önemi tartışılacaktır. Tezin Üçüncü bölümünde, Heidegger'de sanatın hakikatle olan ilişkisi bağlamında özgürlüğün yaratma eyleminde ve hakikatin kendini sunuşuyla ilişkisi içerisinde meydana gelebilmesinin nasıl mümkün olduğu gösterilmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the concepts of truth, freedom and art in Martin Heidegger's thoughts will be emphasized, the possibility of truth's self-revealing in the work of art and the relationship of this possibility with freedom will be discussed. Since Heidegger approaches all his philosophical inquiries in relation to Being, the first chapter of the thesis will explain what he understands by the concept of Being, the meaning he attributes to it within his philosophical system, and its significance; in addition, the nature of Being, the position of Dasein in the world as a mode of being, and the truth of Being will be examined. In the second part, the investigation of Being and truth will be examined in its relationship with art, and the essence of the true work of art and art as a human experience will be revealed. Order to trying to explain the relationship between the work of art and the truth, what art, the artist and the work of art really are, its difference from other beings and modes of existence will be revealed in its relationship with the truth of existence, and the importance of art in revealing the truth or presenting itself will be discussed. In the third part of the thesis, it will be attempted to show how freedom can occur in the act of creation and in its relationship with the presentation of truth, in the context of the relationship between art and truth in Heidegger.