Mesleki ve teknik eğitim ile ekonomik kalkınma arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between vocational and technical education and economic development
  1. Tez No: 941832
  2. Yazar: MUHAMMED ALİ KEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VİCDAN ALTINOK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Eğitim ve Öğretim, Teknik Eğitim, Economics, Education and Training, Technical Education
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
Bu araştırmanın amacı, mesleki ve teknik eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenler, okul yöneticileri ve bu okullar ile iş birliği yapan sektör temsilcilerinin görüşlerine göre mesleki ve teknik eğitim ile ekonomik kalkınma arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Mesleki ve teknik eğitim değerlendirme ölçeği ile mesleki ve teknik eğitim okullarının ekonomik kalkınmaya etkisi ölçeğinden elde edilen bulgulara göre katılımcıların görüşlerinin anlamlı bir şekilde ilişkili olup olmadığını, anlamlı farklılık olup olmadığını ve birbirlerinin anlamlı birer yordayıcısı olup olmadığını belirlemek araştırmanın alt amaçları arasında yer almaktadır. Katılımcıların görüşlerini belirleyebilmek için nicel araştırma yöntemi benimsenmiştir. Daha önce yapılmış nicel veya nitel araştırma bulgularından yararlanılarak Mesleki ve Teknik Eğitim Değerlendirme Ölçeği ve Mesleki ve Teknik Eğitim Okullarının Ekonomik Kalkınmaya Etkisi Ölçeği geliştirilmiştir. Her iki ölçek mesleki ve teknik eğitim okullarında uygulanarak veriler elde edilmiştir. Geliştirme sürecinde açımlayıcı ve doğrulayıcı faktör analizi için öğretmenler, okul yöneticileri ve sektör temsilcilerinden oluşan 365 katılımcıdan toplanan veriler kullanılmıştır. Araştırmanın örnekleminin belirlenmesi için tabakalı örnekleme tekniği kullanılmıştır. Bu doğrultuda Sivas il merkezinde 2022-2023 eğitim öğretim yılında mesleki ve teknik ortaöğretim okullarında görev yapan 286 öğretmen, 32 okul yöneticisi ve 47 sektör temsilcisi araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Katılımcıların görüşlerini belirlemek amacıyla araştırma kapsamında geliştirilen mesleki ve teknik eğitim değerlendirme ölçeği ve mesleki ve teknik eğitimin ekonomik kalkınmaya etkisi ölçeği veri analizi için IBM SPSS 29.0.1. ve Lisrel 11.0.3.2. programı kullanılmıştır. Araştırmanın birinci alt problemi için varyans dağılımı analizi, ikinci alt problemi için korelasyon analizi, üçüncü alt problemi için ise çoklu regresyon analizi ve basit regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma mesleki ve teknik eğitim ile ekonomik kalkınma olmak üzere iki ana bileşenden oluşmaktadır. Mesleki ve teknik eğitim, politika ve istihdam, program ve akademik başarı, algı ve kariyer alt boyutlarından oluşmaktadır. Ekonomik kalkınma kısmı ise ekonomi, çevre ve sosyal alt boyutlarından oluşmaktadır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre mesleki ve teknik eğitim ile ekonomik kalkınma arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmaktadır. Her iki ölçeğin alt boyutları arasında yapılan karşılaştırmalı analiz sonuçlarına göre mesleki ve teknik eğitim ile ekonomik kalkınma arasında anlamlı ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ölçeklerden elde edilen veriler ışığında, mesleki ve teknik eğitim, ekonomik kalkınmanın anlamlı bir yordayıcısı olarak nitelendirilebilir. Bu bağlamda mesleki ve teknik eğitimin ekonomik kalkınmayı destekleyecek şekilde yapılandırılması politika olarak benimsenebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the relationship between vocational and technical education and economic development based on the perspectives of teachers, school administrators, and sector representatives collaborating with these schools. The sub-objectives of the study include examining whether there is a significant relationship between participants' views, whether there are significant differences, and whether these views serve as significant predictors of each other, based on findings from the Vocational and Technical Education Evaluation Scale and the Scale of the Impact of Vocational and Technical Education Schools on Economic Development. A quantitative research method was adopted to identify participants' views. The Vocational and Technical Education Evaluation Scale and the Scale of the Impact of Vocational and Technical Education Schools on Economic Development were developed by drawing on findings from previous quantitative and qualitative studies. Data were collected by applying both scales in vocational and technical education schools. In the scale development process, data from 365 participants, consisting of teachers, school administrators, and sector representatives, were used for exploratory and confirmatory factor analyses. A stratified sampling technique was employed to determine the study's sample. Accordingly, the sample consisted of 286 teachers, 32 school administrators, and 47 sector representatives working in vocational and technical secondary schools in the city center of Sivas during the 2022-2023 academic year. To analyze participants' views, the Vocational and Technical Education Evaluation Scale and the Scale of the Impact of Vocational and Technical Education on Economic Development, developed for this study, were used, with data analyzed using IBM SPSS 29.0.1 and Lisrel 11.0.3.2 software. For the first sub-problem of the study, variance analysis was conducted; for the second sub-problem, correlation analysis was used; and for the third sub-problem, multiple regression analysis and simple regression analysis were applied. The research comprises two main components: vocational and technical education and economic development. Vocational and technical education consists of the sub-dimensions of policy and employment, program and academic achievement, and perception and career. The economic development component includes the sub-dimensions of economy, environment, and social aspects. According to the study's findings, there is a statistically significant difference between vocational and technical education and economic development. Comparative analyses of the sub-dimensions of both scales indicate a significant relationship between vocational and technical education and economic development. Based on the data obtained from the scales, vocational and technical education can be considered a significant predictor of economic development. In this context, structuring vocational and technical education to support economic development can be adopted as a policy.