Destinasyon pazarlamasında destinasyon marka kişiliğinin tekrar ziyaret etmeye etkisi: Bozcaada örneği
The effect of destination brand personality on revisiting in destination marketing: The case of Bozcaada
  1. Tez No: 941848
  2. Yazar: MEHMET SARIYILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT AKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırma, destinasyon pazarlaması kapsamında Bozcaada marka kişiliğinin davranışsal niyeti olan tekrar ziyarete etkisi üzerindeki ilişkisini incelemek üzere hazırlanmıştır. Çalışmanın amacı, Bozcaada'yı destinasyon pazarlaması kapsamında değerlendirerek destinasyon marka kişiliğinin tekrar ziyaret etme üzerindeki etkisini incelemek ve literatüre; turizmin, destinasyon marka kişiliği ve tekrar ziyaret etme birleşiminde katkı sağlamaktır. Araştırma sırasıyla; destinasyonun tanımı, türü ile unsurları, destinasyon yaşam döngüsü, marka kişiliği ve boyutları ile destinasyon pazarlaması ve marka kişiliği ile ilgili çalışmalara değinilmiş ve ilgili konularda literatür taraması yapılarak teorik konular ele alınmıştır. Daha sonra literatürdeki marka kişiliği ile davranışsal niyet olan tekrar ziyaret etme arasındaki ilişkilere ve çalışmanın asıl konusu olan destinasyon marka kişiliğinin tekrar ziyaret etme davranışsal niyeti ile arasındaki ilişkiye değinilerek çalışmanın uygulama bölümüne zemin hazırlanmıştır. Uygulama bölümünde Bozcaada'nın kişilik yapısını belirleyerek marka kişiliğinin turistlerin davranışsal niyetlere etkisi konusu incelenmiştir. Araştırma verilerinin toplama aracı olarak anket tekniğinden yararlanılmıştır. Farklı bölgelerde yaşayan Bozcaada'yı en az bir kere ziyaret etmiş 376 turist katılımcıya Bozcaada marka kişiliği ve Bozcaada'yı davranışsal niyete ilişkin sorular içeren anket formları doldurulmuştur. Araştırmada, veri toplama aracı olarak kolayda örneklem yöntemlerinden anket uygulaması tercih edilmiş ve elde edilen 390 anketten 376'sı analize uygun bulunmuş ve elde edilen verilerin değerlendirilmesi için, regresyon ve korelasyon modeline göre incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was designed to examine the relationship between Bozcaada brand personality and its effect on behavioral intention to revisit within the scope of destination marketing. The aim of the research is to examine the effect of destination brand personality on revisiting by evaluating Bozcaada within the scope of destination marketing and to contribute to the literature on the combination of tourism, destination brand personality and revisiting. The research, in order, touched upon the definition of the destination, its type and elements, destination life cycle, brand personality and its dimensions, and studies on destination marketing and brand personality, and theoretical issues were addressed by conducting a literature review on related subjects.Then, the relationship between brand personality and behavioral intention to revisit in the literature and the relationship between destination brand personality and behavioral intention to revisit, which is the main subject of the study, were touched upon, thus laying the groundwork for the application part of the study. In the application section, the effect of brand personality on tourists' behavioral intentions was examined by determining the personality structure of Bozcaada. Survey technique was used as a means of collecting research data. Survey forms containing questions about Bozcaada brand personality and behavioral intention towards Bozcaada were filled in by 376 tourist participants who lived in different regions and visited Bozcaada at least once. In the study, survey application, one of the convenience sampling methods, was preferred as the data collection tool and 376 of the 390 surveys obtained were found suitable for analysis and were examined according to the regression and correlation model to evaluate the obtained data.