شمس الحقّ العظيم آبادي ومنهجه في كتابهالتّعليق المغني على سُنَن الدّارقطنيّ
Şemsü'l-Hak el-Azîmâbâdî ve et-Ta'lîku'l-Muğnî 'Ala Süneni'd-Dârekutnî adlı eserindeki şerh metodu / Şemsü'l-Hak el-Azîmâbâdî and et-Ta'lîku'l-Muğnî 'Ala Süneni'd-Dârekutnî commentary method in his book
  1. Tez No: 807266
  2. Yazar: YASIR EL ALİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu araştırmada öncelikle büyük hadis hafızı imam Ebü'l-Hasan Ali b. Ömer ed-Dârekutnî tanıtılmış, meşhur eseri es-Sünen'nin önemi, metodolojisi ve ulemanın esere yönelik övgüleri ele alınmıştır. Malum olduğu üzere öneminden ötürü âlimler bu esere ilgi duymuş, sunduğu ilim ve faydalarının tesbiti için de ciddi çaba göstermişledir. ed-Dârekutnî'nin es-Sünen adlı eserine ilgi duyan alimlerden birisi de Hindistan'ın meşhur hadis alimlerinden sayılan Şemsü'l-Hak el-Azîmâbâdî olmuştur. Onun nebevî sünnete hizmetleri çok olmuştur. Kimi zaman eğitimini vermiş, kimi zaman eser kaleme almış, kimi zaman da sünnet savunuculuğu yaparak bu uğurda büyük çaba sarf etmiştir. Hadis ilmine dair telif ettiği Et-Ta'lîku'l-Muĝnî Ala Sünenî'd-Dârekutnî adlı çalışması en önemli eserlerinden biri olmuştur. el-Azîmâbâdî, hadis kitaplarından, sünnete dair kaleme alınmış diğer eserlerden, cerh ve ta'dîl kitablarından, fıkıh, hadîs, Arapça ve diğer âlimlerin çalışmalarından istifade ederek değerli yorum ve tesbitlerde bulunmuştur. Araştırma, muhaddis Şemsü'l-Hak el-Azîmâbâdî'nin Et-Ta'lîku'l-Muĝnî Ala Sünenî'd-Dârekutnî adlı eserindeki metodolojisinin tesbitine, müellifin tahkîk ve yorumlarıyla Sünenî'd-Dârekutnî'ye olan katkılarının beyanına odaklanmıştır. Çalışmada Şemsü'l-Hak el-Azîmâbâdî'nin öz geçmişi ve sanat dolu parlak ilmine yer verilmiş, hadis ilimlerine ve diğer konulara dair çalışmaları, sened tahlili, hadis tahrici ve hadislerden hüküm çıkarma yöntemi tesbit edilmeye çalışılmıştır. Ayrıca hadis şerh metodu, hadislerden farklı anlamlara ulaşma gayreti, ulemanın değerlendirmelerinden istifade etme nezaketi üzerinde durulmuştur. Böylece Onun azmi, ilmî büyüklüğü, referanslarının bolluğu ve faydalarının çokluğu ortaya konmaya çalışılmıştır. Araştırma önemli netice ve önerilerle sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research deals with the definition of the great imam, the Hafiz, the Muhaddith Abu Al-Hassan Ali bin Omar Al-Darqutni - may God have mercy on him - and his great book Al-Sunan, explaining its importance, his approach in it, and the scholars' praise for it. Because of its importance, scholars paid attention to it, and exerted their efforts to extract the pearls of knowledge and benefits in it. Among these notables is the Imam, the Muhaddith Shams al-Haqq al-Azim Abadi - may God have mercy on him - who was one of the great scholars of India and their speakers of his time. He had great efforts in the service of the Prophet's Sunnah, which varied between teaching and writing, and between defending it and its scholars, and among his great effects in the science of hadith is his commentary on the Sunnahs of Imam Daraqutni, commenting on it with valuable, beautiful, and varied comments he selected from collections of the Prophet's Sunnah, books of men, and books of wound and amendment. And the sayings of the imams in jurisprudence, hadith, Arabic, and others. He called it“The Rich Commentary on Sunan al-Daraqutni”. The researcher's effort focused on clarifying the methodology and work of the hadith scholar Shams al-Haqq al-Azim Abadi in his investigation, commentary, and his service to the Sunan Book. By explaining his fragrant autobiography, his bright scientific biography full of the greatest arts and classifications, and he talked about his methodology with regard to the study of chains of bonds. And his methodology in extracting hadiths and judging them, as well as his methodology in explaining hadiths, his deduction of their various benefits, and his distinction in his good transmission of the sayings of scholars. And his manners with them and the attribution of sayings to those who said them, and this great work and great effort indicates the height of his determination, his wide knowledge, the abundance of his references, and the abundance of his benefits. The researcher concluded the research with the most important results and recommendations.